ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina
FINÁLE

Deschamps se dostal do klubu legend. Jsem pyšný, ale není to o mně, řekl kouč Francie

Velikost textu:
aktualizováno 15. 7. 2018 23:02

Dvakrát Francie vyhrála mistrovství světa a u obou titulů byl Didier Deschamps. V roce 1998 jako hráč, nyní v pozici trenéra, což dokázal teprve jako třetí v historii. Kouč nových světových šampionů, kteří ve finále porazili 4:2 Chorvatsko, po závěrečném hvizdu zářil štěstím, ale vlastní zásluhy odmítal.

Francouzský trenér Didier Deschamps s trofejí pro vítěze mistrovství světa
Francouzský trenér Didier Deschamps s trofejí pro vítěze mistrovství světa

Deschamps v roce 1998 dovedl Francii jako kapitán k jejímu premiérovému titulu mistrů světa a dnešním ziskem zlata v Moskvě se zařadil po bok legend Němce Franze Beckenbauera a Brazilce Mária Zagalla, kteří před ním jako jediní dokázali na MS triumfovat v obou rolích.

"Vítězství není o mně, je to vítězství hráčů, kteří vyhráli finále. Nemyslím na sebe. Ano, je tam samozřejmě hrdost, ale já jsem tam (na lavičce) od toho, abych dosáhl cílů," řekl Deschamps.

Předloni musel spolu s devíti hráči současného kádru překousnout prohru ve finále evropského šampionátu a hořká zkušenost podle něj týmu v dnešním zápase pomohla. "Ta porážka před dvěma lety nás hrozně bolela, ale zároveň nám pomohla, protože jsme se mohli poučit. Museli jsme přestavit tým, což byl důležitý proces," prohlásil devětačtyřicetiletý kouč.

přehrát video
Sestřih finále Francie - Chorvatsko

Ocenil, že jeho svěřenci zvládli finále, i když se jim herně tolik nedařilo a Chorvatsko bylo aktivnější. "Neodehráli jsme žádný skvělý zápas. Neexistuje dokonalost a vše dnes z naší strany nebylo v pořádku. V prvním poločase jsme toho moc neměli, ale přesto jsme vedli 2:1," řekl Deschamps.

"Ukázali jsme psychickou kvalitu, což je na mistrovství světa rozhodující. A dali jsme čtyři góly. Zaslouženě jsme zvítězili," pochvaloval si Deschamps.

Jeho celek na šampionátu vsadil na účelnou hru s důrazem na defenzivu a ze sedmi utkání čtyřikrát neinkasoval. "Samozřejmě si vždy můžeme položit otázku: je Francie krásným šampionem? Jsme světovými šampiony a Francie bude další čtyři roky nejlepší na světě. To je to, co si je třeba pamatovat," uvedl Deschamps.

Jeho celek slaví zlato, přestože měl třetí nejnižší věkový průměr ze všech 32 účastníků turnaje. "Je to velmi mladý tým, který je nejlepší na světě. Některým šampionům je teprve 19 let, 14 hráčů jelo na mistrovství světa na jakousi poznávací cestu. Ale kvalita tam byla," prohlásil Deschamps.

"Tahle parta hráčů tvrdě pracovala, za 55 dní, co jsme spolu, jsme toho hodně dokázali, ale také jsme museli projít těžkými chvílemi. A tohle je ta největší možná korunovace. Nejvíc pyšný jsem na to, že hráči byli po celý turnaj správně psychicky nastaveni. Pořád jsem opakoval: nikdy se nevzdávejte," dodal Deschamps.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.