ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

BLOG Jaromíra Bosáka: Taje míčů mistrovství světa

Velikost textu:

Na rozdíl od utkání ve skupinách se vyřazovací část mistrovství světa odehrála jiným míčem. Tedy ne co se typu a značky týká, nýbrž barevné kombinace. Místo původní černobílé se na obrazovkách vyjímala kombinace červenočernobílá. Z knihy komentátora ČT Jaromíra Bosáka, která vyjde bezprostředně po šampionátu.

Musím říci, že míč tohoto mistrovství světa je vcelku podařené dílo. Telstar je druhý tohoto jména v historii. Poprvé se objevil na šampionátu v Mexiku v roce 1970. Byla to premiéra dvoubarevného míče, protože jeho povrchová část byla složená z bílých a černých pětiúhelníků. Vlastně na žádost televizních společností, protože takto designovaný míč byl lépe vidět na černobílých obrazovkách. S těmito vyšňořenými kulatými pomůckami se pak hrálo dlouhá léta.

Populární "televizák" byl hodně dlouho nejpopulárnějším míčem. Pravdou je, že když se hodně ohrál, začínal ztrácet tvar, švy se vytahaly a velmi radostně nasával vodu z mokrého hřiště a louží. Sem tam vykoukla i růžová duše.

Moje generace pamatuje, jak se se starými opotřebovanými mičudami hrálo na škváře. Nejlepší míče, když už se v malém klubu koupily, byly určeny jen pro mužské týmy a výhradně na zápasy. Poněkud jeté upotřebilo "áčko" na trénink, ty před poločasem rozpadu dostal k užívání dorost a zbytek, který byl někdy i kulatý, byl určen pro dovádění žactva. Pořádně nakopnout to většinou nešlo, ale stejně jsme byli šťastní, protože jsme kopali do něčeho, co aspoň bývávalo opravdovým míčem.

Pryč už je doba šitých kopačáků a kůže. Dnes se použitá umělá hmota za horka spojuje tak, aby vlhkost neměla šanci měnit vlastnosti míče. Telstar vychází z předcházejícího modelu Brazuca, s nímž zas tak velká spokojenost mezi hráči nepanovala. Podle nich hodně ve vzduchu plaval, což zařídilo těžiště mimo střed předmětu. Hlavně gólmani nemívali před i po zápase nejlepší náladu. Ale i hráči v poli se museli potýkat s nejasným směrem letu ve chvíli, kdy na ně letěla dlouhá prudká přihrávka. V tomto ohledu se jeví Telstar daleko vstřícnější.

Získal jsem jeden jeho vzorek před šampionátem na zkoušku a kopalo se s ním dobře. Je tedy dost pružný, takže na tvrdém podkladu může nadělat dost těžkostí. Ale hřiště určená pro profesionální fotbal, o mistrovství světa to platí dvakrát, bývají velmi dobře připravena, takže míč přehnaně nehopsá.

Absolutní novinkou je zabudovaný NFC čip. Ten umožní spojení s chytrými telefony, takže se pomocí vygenerovaného kódu může váš mobil s míčem spojit a dostat na displej informace o tom, jak a kde se míč pohyboval a podobně. Na příštím MS očekávám, že zdokonalený čip bude hlásit, i kdo do něj zrovna kope. Pak ovšem přijde čas hackerů a ti míče při hře ovládnou a budou je po hřišti a do vybraných branek posunovat pomocí myši...


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.