KVÍZ: Jak dobře si pamatujete finálové zápasy mistrovství světa?

Pelé na MS 1958 ve finále proti Švédsku
Zdroj: ČT sport

Jak dobře si pamatujete finálové zápasy mistrovství světa?

Mistrovství světa ve fotbale se koná od roku 1930, kdy šampionát pořádala Uruguay. Kdo nastoupil do prvního duelu o zlato?

Další turnaj se hrál v Itálii a nejcennější kov získala domácí "squadra azzurra", která v prodloužení porazila…

O dvacet let později usedli poprvé na trůn Němci, konkrétně národní tým NSR. Proti v té době suverénnímu Maďarsku v čele s Ferencem Puskásem otočili skóre ze stavu 0:2. Jak se zmíněnému utkání přezdívá?

V roce 1958 vstoupil na scénu legendární Pelé. Do sítě Švédska poslal dva míče, stal se nejmladším střelcem v historii finále a pomohl Brazílii k premiérovému vavřínu. Vzpomenete si na konečný výsledek střetnutí, jež proběhlo na dnes už neexistujícím stockholmském stadionu Rasunda?

Vlastním jménem Edson Arantes do Nascimento slavil titul i v Chile 1962. Jakým způsobem se zapsal do dějin finálového měření sil proti Československu?

V Anglii 1966 exceloval Portugalec Eusébio. Počin nejlepšího kanonýra turnaje (9 branek) nicméně zastínilo kontroverzní finále Anglie - NSR, v němž padl vítězný "gól-negól" domácího Geoffa Hursta ve 101. minutě prodloužení. Dodnes neexistuje důkaz o tom, že byl míč opravdu za brankovou čarou. Vzpomenete si na jméno pomezního rozhodčího, který stanovil konečný verdikt?

Západní Německo si po zklamání ve Wembley spravilo chuť o osm let později, kdy maximálně využilo výhodu pořadatelské země. Na olympijském stadionu v Mnichově zdolalo Nizozemsko i s fenomenálním Johanem Cruyffem v sestavě. Kdo se zapsal do střelecké listiny?

"Oranjes" postoupili mezi nejlepší dva týmy i na šampionátu v roce 1978, ale také v tomto případě museli skousnout porážku od domácí reprezentace. Tentokrát 1:3 po prodloužení s…

Poté se o slovo přihlásil Diego Maradona, jenž v Mexiku 1986 dovedl "la albiceleste" k nejcennějšímu kovu. Kolikrát skóroval ve finále proti SRN?

V očekávané odvetě v roce 1990 ale Argentina neuspěla a radovali se Němci. Kdo seděl na lavičce SRN v pozici hlavního trenéra?

V USA 1994 slavila počtvrté v historii Brazílie. V dramatickém penaltovém rozstřelu byla úspěšnější, protože tíhu okamžiku neunesla trojice Italů Franco Baresi, Daniele Massaro, Roberto Baggio. Vzpomenete si, kam poslal posledně jmenovaný rozhodující pokutový kop?

O čtyři roky později však "kanárci“ utrpěli ve finále debakl 0:3 a premiérový triumf si připsala Francie. Mužem zápasu byl jednoznačně brilantní technik Zinédine Zidane, neboť vstřelil dva góly. Jakým způsobem?

Vynikající výkony na šampionátu vynesly hvězdnému "Zizouovi" i Zlatý míč. Do dějin mistrovství světa se ovšem zapsal také v Německu 2006 – v 7. minutě otevřel skóre, ale po památném incidentu s Marcem Materazzim byl v průběhu prodloužení vyloučen. Kdo vzápětí rozhodl o zlatu pro Itálii v páté sérii rozstřelu ze značky pokutového kopu?

K dalšímu penaltovému vyvrcholení směřovalo i následné finále v roce 2010, které odmítl ve 116. minutě brankou Andrés Iniesta. Kdo rodákovi z města Fuentealbilla přihrál?

Na letošní mistrovství světa v Rusku přijeli v roli obhájců trofeje Němci. V Brazílii 2014 udolali Argentinu 1:0 po prodloužení. Dres jakého klubu tehdy oblékal autor vítězného gólu Mario Götze?