Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
sobota 15. prosince 2018 Radana / Radan
Skupina B

Rozhodne po 28 letech los? Španělé a Portugalci k němu nemají daleko

Velikost textu:

V tabulce skupiny B na mistrovství světa je situace zapeklitá. Španělsko i Portugalsko totiž jdou do svých posledních zápasů ve skupině se stejným bodovým ziskem, skóre a remízou ze vzájemného duelu. Los, poslední kritérium v rozhodování o pořadí, tak není úplně nereálný. Přímý přenos večerních duelů vysílá ČT sport a web ctsport.cz.

Portugalský fanoušek v ochozech sočského stadionu
Portugalský fanoušek v ochozech sočského stadionu

Poslední kritérium naposledy určilo na světovém šampionátu pořadí ve skupině v roce 1990. Na šampionátu v Itálii tehdy Nizozemsko a Irsko po remíze 1:1 v posledním utkání základní fáze měly naprosto identickou bilanci ve všech ukazatelích a o tom, že "tulipány" postoupí z druhého místa a soupeř z třetího, rozhodl až los.

Španělsko na úvod letošního turnaje hrálo s Portugalskem v přestřelce 3:3 a poté každý z favoritů zvítězil ve svém duelu 1:0. Oba celky z Pyrenejského poloostrova mají na kontě čtyři body a skóre 4:3, třetí je o bod zpět Írán a poslední Maroko bez bodu.

Roli mohou hrát i karty

Pokud by Španělé v pondělí porazili Maroko stejným poměrem jako Portugalsko Írán, měly by obě fotbalové velmoci totožný počet bodů, skóre i vzájemnou bilanci a při určení vítěze skupiny by přišlo na řadu předposlední kritérium  disciplinární.

A i v něm může nastat shoda, neboť Španělsko má v tuto chvíli na kontě jednu žlutou kartu, zatímco Portugalsko dvě. Podle regulí FIFA se týmu za žlutou kartu uděluje jeden minusový bod, za červenou kartu s předchozím napomínáním tři minusové body a za přímé vyloučení čtyři.

Pokud by i v disciplinárním kritériu vyšli oba soupeři nastejno, muselo by se přistoupit k losu. Navíc v případě, že by Španělé i Portugalci v závěrečných zápasech skupiny outsiderům nečekaně podlehli a měli by i stejnou bilanci v disciplinárním hledisku, rozhodoval by dokonce los o tom, kdo postoupí.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.