ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Rusko, (všeho)schopný pořadatel

Velikost textu:

Ve hře byly Anglie, Španělsko, Portugalsko, Belgie i Nizozemsko, vyhrálo Rusko. Letošní světový fotbalový šampionát má tahle velká země na východě přiklepnutý už od roku 2010. Ve druhém kole hlasování zástupců FIFA za ní tehdy skončilo Španělsko a Portugalsko.

Fotbalista Ronaldo s maskotem MS 2018 v Rusku
Fotbalista Ronaldo s maskotem MS 2018 v Rusku

Rusko má s velkými sportovními akcemi zkušenosti. Před čtyřmi lety uspořádalo v Soči zimní olympijské hry. Od té doby má ale i sportovní svět zkušenosti s Ruskem. Vedení země tam v touze po co nejlepších sportovních výsledcích připravilo dopingový systém – do něhož byla zapojena i tamní státní bezpečnost. Když se to provalilo, nastoupilo staré známé pravidlo – zapírat, zapírat, a když to praskne, zapírat dál. Kvůli tomu letos v Pchjongčchangu nemohli startovat někteří ruští sportovci a ti, kteří mohli, byli jen pod olympijskou vlajkou.  

Podobné problémy mají i například ruští atleti, kteří jsou ze stejného důvodu také vyřazeni z velkých sportovních akcí.

Poslechněte si speciální FOTBAL FOKUS podcast o mistrovství světa:

Doping v ruském podání

Jaká je spojitost se světovým šampionátem fotbalistů? Teprve nedávno odstoupil z funkce šéfa světového šampionátu Vitalij Mutko. Ruský politik, bývalý ministr sportu a nyní vicepremiér, který měl mít podle Světové antidopingové agentury pod dohledem doping během Her v Soči, má doživotní zákaz činnosti v olympijském hnutí. Až začátkem března se Mutko vzdal i funkce vládního koordinátora příprav fotbalového šampionátu a už před tím dočasně opustil post šéfa ruského fotbalu.

K tomu bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, který o státem organizovaném dopingu v Rusku promluvil jako první a nyní žije v USA pod utajenou identitou, řekl bez dalších podrobností, že v předběžné nominaci ruského týmu pro šampionát je jméno fotbalisty, které zná z dopingového programu. Ruský prezident Vladimir Putin odvětil, že "Rodčenkov je pitomeček".

Pořadatelé dělají pořádek pořádně

Organizátoři šampionátu se učili pomalu. Potvrdil to listopadový zápas ruské reprezentace s Argentinou v Moskvě (0:1). Ten měl být generálkou pro pořadatele šampionátu. Ovšem organizace dopadla tragicky. Ruská média psala o naprostém krachu.

Ze stadionu v Lužnikách se desetitisíce fanoušků (kapacita je 78 000) těžko dostávaly domů. Spousta z nich musela jít až dvě hodiny na metro. Policie totiž z bezpečnostních důvodů bližší stanice uzavřela, stejně jako mnohé z okolních ulic. V některých městech mají pomáhat udržet pořádek i tři stovky dobrovolníků z polovojenského útvaru takzvaných kozáků. Ti nemají dobrou pověst kvůli hodně tvrdým zákrokům proti demonstrantům a lidem na podobných akcích. Jejich pravomoce tady mají ale být téměř nulové a mají jen pomáhat policii. Zkrátka bezpečnost především. Někdy bohužel i před pohodlím fanoušků.

Ty budou monitorovat drony s kamerami. Myslí se na všechno, přichystané budou bezpečnostní jednotky i odborníci na práci s třaskavinami na každém stadionu. K tomu se záchranáři a lékaři před šampionátem zdokonalovali v angličtině.

Fotbaloví příznivci, kteří do Ruska přicestují, nemusejí mít víza, ale fanouškovský identifikační průkaz (FAN ID), na nějž mohou v den zápasů používat zdarma městskou dopravu i dálkové vlaky. Průkaz má také zajistit kontrolu nad těmi, kteří v minulosti byli spojováni s násilím na stadionech.   

Trocha rasismu holt zbyla

Při březnovém zápase, v němž Francouzi vyhráli v Petrohradu nad Ruskem 3:1, se zase předvedli tamní fanoušci, kteří rasisticky uráželi francouzské hráče tmavé pleti. Ruský svaz za to dostal pokutu 30 tisíc švýcarských franků (cca 645 tisíc korun). Zenit Petrohrad měl už dvakrát za podobné projevy svých příznivců trest v evropských pohárech.

"Je to ostuda, ale naštěstí jde o ojedinělé incidenty," přinesla agentura Reuters vyjádření předsedy organizačního výboru MS Alexeje Sorokina. "Ušli jsme dlouhou cestu a podařilo se nám podobné incidenty minimalizovat. Ale nikde na světě je nejde úplně vymýtit," dodal.  

FIFA nebude během šampionátu rasistické chování fanoušků tolerovat. Rozhodčí bude moci dvakrát přerušit zápas a přes hlasatele diváky upozornit, že zápas může být předčasně ukončen – a také ho případně ukončit.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.