ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Na koho Češi narazí v Lize národů? Los může do Česka přivést Balea, Alabu i Slováky

Velikost textu:

Česká fotbalová reprezentace se dozví jména dvou soupeřů, kteří jí budou stát v cestě za jednodušším postupem na mistrovství Evropy. V Lize národů B budou nasazeni ve třetím koši a mohou tedy narazit třeba na Wales s Garethem Balem, Rakousko s Davidem Alabou, potkat je ale může i federální derby se Slovenskem. Los Ligy národů sledujte od 12:00 na ČT sport a ctsport.cz.

Garethu Baleovi se stejně jako jeho spoluhráčům dostalo bouřlivého přijetí
Garethu Baleovi se stejně jako jeho spoluhráčům dostalo bouřlivého přijetí

Nová soutěž Liga národů nahrazuje přípravné zápasy reprezentací a bude hrát důležitou roli při nasazování do národních soutěží UEFA.

České reprezentanty čeká Liga B pro 13. až 24. tým Evropy podle koeficientu UEFA. Svěřenci Karla Jarolíma v závěru poslední kvalifikace vybojovali 23. příčku a budou tak nasazeni ve třetím koši. Mají tak jistotu, že se vyhnou Severnímu Irsku, které nedokázali porazit v nedávné kvalifikaci MS, Dánsku a Turecku.

V prvním koši čeká Rakousko, Wales s hvězdným Garethem Balem, pořadatel letošního MS Rusko a bývalý federální partner Slovensko, se kterým jsou souboje vždy prestižní. Druhý koš dává na výběr mezi účastníkem letošního MS Švédskem, Ukrajinou, Irskem a Bosnou a Hercegovinou. Vzhledem k napjatým politickým vztahům se Rusko a Ukrajina nesmějí sejít v jedné skupině.

V Lausanne bude sledovat los i česká delegace s předsedou Fotbalové asociace ČR Martinem Malíkem, generálním sekretářem Rudolfem Řepkou, trenérem Karlem Jarolímem, manažerem národního týmu Jaromírem Šeterlem a tiskovým mluvčím Pavlem Pillárem.

Liga národů se bude hrát letos na podzim ve čtyřech úrovních podle dosavadní výkonnosti zemí. Los každou ze čtyř lig rozdělí do čtyř skupin. Každý z týmů tak bude mít dva až tři soupeře, s nimiž bude ve dvojutkáních bojovat o prvenství ve skupině. To přinese postup do vyšší ligy, poslední místo naopak bude znamenat sestup. Vítězové skupin první ligy si v červnu 2019 zahrají Final Four.

Nová soutěž UEFA zároveň bude dodatečnou kvalifikací na mistrovství Evropy 2020. Každá ze čtyř lig bude mít jedno účastnické místo, o které budou v březnu 2020 bojovat čtyři nejlepší týmy, které si postup nezajistí z běžné kvalifikace. Celkem 16 týmů se tak utká o čtyři zbylá místa na šampionátu. K tomu bude třeba vyhrát semifinále a finále.

Soutěž také začne nahrazovat žebříček UEFA při nasazování týmů do losování kvalifikací a šampionátů. "Liga národů je hrozně důležitá. Žebříček UEFA nyní mizí. Nyní jsme na 23. místě, a kam se posuneme, bude záležet na výsledcích v Lize národů. Každý bod a gól bude hodně důležitý," upozornil generální sekretář Řepka. "I když někdo vyhraje mistrovství Evropy, ale v Lize národů spadne do druhé ligy, tak v další kvalifikaci bude nasazený až ve druhém koši," dodal.

Češi tak potřebují ve své skupině skončit na prvním či druhém místě, aby při losování kvalifikace mistrovství Evropy byli v prosinci 2018 nasazeni ve druhém koši. V něm budou dva nejhorší celky z první ligy a osm nejlepších ve druhé lize. Pokud skončí ve skupině třetí, sestoupí do třetí ligy a zároveň spadnou do třetího koše, což jim výrazně sníží šance na postup na evropský šampionát.

Liga národů přináší také zajímavé finanční ohodnocení. Za účast v první lize je odměna 1,5 milionu eur, ve druhé milion, ve třetí 750 tisíc a ve čtvrté půl milionu eur. Celkové vítězství v jednotlivých skupinách přinese stejné částky. Týmy mimo první místa nedostanou nic navíc. Celkový šampion soutěže obdrží 4,5 milionu eur. Češi tak nyní mají jistý milion eur (asi 25,7 milionu korun), tuto částku mohou zdvojnásobit, pokud vyhrají skupinu.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.