ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Ruská biatlonistka Glazyrinová je podezřelá z dopingu, IBU ji pozastavila činnost

Velikost textu:

Hochfilzen - Mezinárodní biatlonová unie dočasně pozastavila činnost ruské biatlonistce Jekatěrině Glazyrinové v souvislosti s vyšetřováním informací vyplývajících z McLarenovy zprávy o údajném porušení antidopingového programu. Glazyrinová měla běžet dnešní sprint, ve startovní listině ji nahradila Ruska Irina Usluginová.

Doping
Doping

IBU zřídila po zveřejnění McLarenovy zprávy pracovní skupinu, která informace ze zprávy analyzuje. Zároveň byla zahájena konkrétní návazná opatření s cílem získat další informace, které by potvrdily údajné porušení antidopingových pravidel.

Výkonný panel IBU souhlasil s tím, aby na základě získaných poznatků byla devětadvacetiletá Glazyrinová dočasně postavena mimo biatlon, a to s platností ode dneška do doby, než bude rozhodnuto o tom, zda se dopustila porušení pravidel.

Ruska se přitom měla postavit na start odpoledního sprintu. O rozhodnutí už byla informována jak sama Glayzrinová, tak i představitelé ruské biatlonové federace.

Největším úspěchem Glazyrinové je druhé místo ve světovém poháru ze stíhacího závodu v Hochfilzenu v sezoně 2014/15. Rodačka z Jekatěrinburgu má na svém kontě i několik medailí z evropských šampionátů, včetně dvou zlatých ze štafet.

Lahvičky se vzorky pro testování na doping
Lahvičky se vzorky pro testování na doping

Informace přišla jen dva dny po mimořádném kongresu IBU, který rozhodl o tom, že Rusko musí vrátit mistrovství světa 2021, které bylo loni kontroverzně přiděleno Ťumeni. Ruská federace se proti rozhodnutí možná obrátí na soud, v takovém případě by IBU výsledky volby anulovalo.

Rakouská kriminální policie navíc ve středu večer provedla razii u reprezentace Kazachstánu a zabavila léky, injekční stříkačky a mobily členům realizačního týmu. Vyšetřování pokračuje, probíhají krevní testy, Kazaši na mistrovství světa dál normálně startují.

Podle zprávy Světové antidopingové agentury se organizovaný doping v Rusku týká i 31 biatlonistů, IBU však prošetřuje jen sedm z nich. Dvě biatlonistky už mají od loňského prosince pozastavenou činnost. Jedná se o Rusky Janu Romanovovou a Olgu Viluchinovou. Jsou v podezření, že dopovaly během ZOH v Soči v roce 2014. Obě biatlonistky už ukončily kariéru.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.