ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Biatlonové Česko. Sledovanost MS se za poslední dekádu více než ztřicetinásobila

Velikost textu:

Praha – Český národ žije biatlonem. Jedním z důkazů může být i prudký nárůst sledovanosti mistrovství světa na obrazovkách České televize. Zatímco v roce 2007 dosahovala průměrná sledovanost šampionátu 19 tisíc diváků, v minulém roce to už bylo 613 tisíc. Nárůst je tedy více než dvaatřicetinásobný.

"Odvíjí se to od toho, jak se daří závodníkům," soudí biatlonový expert ČT Ivan Masařík. Nutno ovšem podotknout, že například ve zmíněném roce 2007 v italské Anterselvě vybojovala česká výprava zásluhou Michala Šlesingra dva cenné kovy – stříbro a bronz.

Už před třemi lety, kdy se konal šampionát na domácí půdě v Novém Městě na Moravě, sledovalo v průměru klání na šampionátu 328 tisíc diváků, což byl v porovnání s rokem před tím dvaapůlnásobný nárůst. Zájem o biatlon stoupá od té doby skokově.

Českým závodníkům se v posledních letech nadmíru daří a přivážejí pravidelně medaile nejen ze závodů Světového poháru, ale také z velkých akcí – každoročních světových šampionátů či z posledních zimních olympijských her v Soči.

přehrát video
Sledovanost biatlonového MS stoupá skokově

Už první závod letošního MS naznačil, že trend zvyšování zájmu o tento dynamický zimní sport v Česku nepolevuje. Úvodní přenos ze závodu smíšených štafet si nenechalo ujít 751 tisíc diváků, čímž se stal nejúspěšnějším čtvrtečním pořadem veřejnoprávní televize.

Jednička v Německu, velká čísla v Norsku nebo Rusku

Biatlonový boom přišel do Česka s mírným zpožděním. V Německu nebo v Norsku, zemi jinak zasvěcené klasickému lyžování, se biatlonová horečka šíří už od sklonku devadesátých let. "Němců se dívá na přímý přenos z biatlonu téměř čtyři miliony lidí. V Norsku se podíl sledovanosti v čase, kdy běží biatlon, blíží ke třiceti procentům na trhu. Obrovská čísla přicházejí z Ruska," poznamenal pro iDnes viceprezident IBU Ivor Lehoťan.

Norové považují letošní šampionát za největší sportovní událost na svém území. "Klasické lyžování a zimní sporty vůbec jsou v Norsku kulturní záležitostí. V 90. letech byl jasnou jedničkou běh na lyžích daleko před biatlonem. Od té doby šel ale náš sport hodně nahoru a v televizi se stal podle čísel v 90. letech populárnější než klasické lyžování. V roce 2011 se tady konalo velmi úspěšné mistrovství světa klasiků a to opět velice zvedlo zájem o tento sport," popsal Halvard Hanevold, olympijský vítěz z Nagana a nynější expert norské veřejnoprávní televize.

"Možná je běžecké lyžování přeci jen o maličko populárnější, ale snad právě mistrovství světa tento poměr trochu pozmění," doplnil Hanevold.

V současnosti je na světě obecně nejsledovanějším zimním sportem sjezdové lyžování. Biatlon se přetahuje se skoky na lyžích o druhé místo. Sledovanost se za poslední dva roky celosvětově stabilizovala. "Přesto se stále drží na číslech, o kterých se nám před deseti lety ani nezdálo," dodal pro iDnes Lehoťan.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.