ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym
MS v biatlonu

Ani po bronzu Kontiolahti neodpustil. Prostě se mi tady nelíbí, řekl Moravec

Velikost textu:
aktualizováno 12. 3. 2015 21:27

Kontiolahti  Mohlo by se zdát, že pro biatlonistu Ondřeje Moravce je Kontiolahti místem zaslíbeným. Přes tři cenné kovy ze světových šampionátů, které zde získal, tomu tak ovšem není. "Vždycky, když se mě někdo zeptá, jestli mám rád Kontiolahti, tak řeknu, že ne," řekl Moravec o větrném místě s často silně mrazivým počasím. S jednou chybou na střelnici dojel pro bronz ve vytrvalostním závodě a dal zapomenout na předchozí dva šampionáty, kde si cenný kov na 20 km "odstřelil" v poslední položce.

Ondřej Moravec s bronzovou medailí z MS v Kontiolahti
Ondřej Moravec s bronzovou medailí z MS v Kontiolahti

"Konečně se to povedlo. Dvacku jsem ještě nikdy nedotáhl, nechci říci do vítězného konce, ale do pozice v top trojce, takže super závod," radoval se Moravec a po dojezdu udělal triumfální gesto. "V tu chvíli jsem byl rád, že neskončím čtvrtý."

Na stupně vítězů útočil už na mistrovství světa v Ruhpoldingu 2012, ale po chybě na poslední položce byl místo zlata dvanáctý. Předloni v Novém Městě na Moravě zas běžel nejrychleji a minela ve stojce ho odsoudila na čtvrté místo. "Takže pro mě byly dvacky zakleté a jsem rád, že se to zlomilo," oddechl si Moravec. "A jak jsem to dokázal? To nevím. Kdybych to uměl, tak to udělám pokaždé," usmál se.

Tentokrát poslední položku zvládl čistě. Snažil se jako vždy před střelnicí vytěsnit z hlavy všechny myšlenky. "Nejhorší je při střelbě přemýšlet prakticky o čemkoli. Na trati je čas přemýšlet, ale čtyři sta metrů před střelbou je dobrý nemyslet na nic. Co nejvíc se vypnout a udělat to automaticky. Prostě automat," řekl.

Moravec a jeho neoblíbenost Kontiolahti

V areálu ve finské provincii Severní Karélie poprvé vystoupil na stříbrný stupeň vítězů ještě jako dvacetiletý junior. Po deseti letech zde minulý týden dovezl smíšenou štafetu ke zlatu a dnes přidal bronz ve vytrvalostním závodu. Ani cenné kovy Moravcovo srdce ve vztahu ke Kontiolahti neobměkčí. Na otázku, jestli ho teď vezme na milost, řekl jasně: "Ne, v žádném případě ne." O důvodech, proč se mu zde nelíbí, mluvil už před cestou na MS. "Nelíbí se mi ten areál a celkově asi mám něco proti Finsku," vysvětloval Moravec.

Třicetiletý Moravec je na svém sedmém mistrovství světa a udržet nervy na uzdě mu pomáhají i zkušenosti. "Když se podívám, jak jsem starý a kolik jsem toho zažil, tak jenom Boušek (Šlesingr) toho má víc za sebou. Zkušeností mám bohatě a je to o tom, jak jsem schopný se koncentrovat, ale ne vždy se to povede," řekl.

V posledním běžeckém kole předvedl skvělou stíhačku. Po střelnici ještě ztrácel na Francouze Simona Fourcada dvanáct vteřin. "Říkal jsem si, že to je fakt hodně," pomyslel si. Každým metrem soupeře stahoval a v ostrém stoupání už o devět desetin vedl. "To mě nakoplo a navíc jsem viděl jeho dojezd, že nebyl nejsvižnější. Najel jsem na něj dalších pět sekund. Finiš jsem měl dobrý," pochvaloval si.

Za cílem se při převlékání Simonovi Fourcadeovi omluvil, že ho připravil o společné pódium s bratrem Martinem, který zvítězil. Na druhou stranu to českého závodníka pochopitelně nemrzelo. "Neměnil bych. Jsem tady od toho, abych porazil co nejvíc lidí, a jestli je to Fourcade, nebo Pepa, tak je to úplně jedno."

Tři medaile jako v Soči?

Se zlatem ze smíšené štafety už má Moravec na kontě ve Finsku dvě medaile. Do konce šampionátu pojede štafetu a hromadný závod a v případě dalších stupňů vítězů by mohl zopakovat loňskou olympiádu v Soči, kde získal tři medaile. "Bylo by to nádherné. Jakákoliv další medaile by byla velký úspěch," řekl Moravec.

Hodně náročné podle něj bude uspět ve štafetě. "Super těžké," myslí si. Češi mají vyrovnané kvarteto a v poslední štafetě světového poháru v Oslu skončili čtvrtí. "Tým máme konkurenceschopný, to bezpochyby, ale jsou tu tři čtyři týmy, které jsou reálně asi silnější, takže v téhle disciplíně bude medaile viset hodně vysoko."

Na závěr šampionátu se v neděli jede závod s hromadným startem. Na olympiádě z něj vyšel třetí, takže možnost uspět přijde i v Kontiolahti. "Šance tam je asi o něco větší něž ve štafetě, když se dobře zastřílí..." uvažoval Moravec.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.