ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
MS v atletice

BLOG: O chobotnicích, Boltově trpkém konci a festivalu atletických příběhů

Velikost textu:

Byl to vskutku výživný sobotní večer. Večer světové atletiky, kdy se na malém časovém prostoru událo tolik věcí, které by jinak stačily klidně i na několik dní.

Ondřej Nováček
Ondřej Nováček

Z českého pohledu to samozřejmě odšpuntovaly dvě fantastické medaile. Stříbrný Jakub Vadlejch a nečekaně bronzový Petr Frydrych bojovali pod taktovkou legendárního Jana Železného tak srdnatě, že dokázali narušit německou oštěpařskou hegemonii. Fantazie.

Michaela Hrubá absolvovala v devatenácti své první finále mistrovství světa a neskončila poslední, jak si přála. Zlato získala Ruska - tedy to by se asi nemělo říkat, takže zůstaňme u pojmu neutrální - Marija Lasickeneová. A po prvním neúspěšném dni se Adam Sebastian Helcelet vytáhl hlavně v oštěpu a v desetiboji tak nakonec skončil osmý.

Nebezpečnou rychlostí se valil jeden příběh za druhým.

Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch

Pak tu ale také byla dvě ostře sledovaná finále v podobě závodu na 5000 metrů a hlavně štafety 4x100. A v nich se tedy děly věci. Mo Farah se štěstím dosáhl "jenom" na stříbro, Usaina Bolta v závěrečné stovce smolně sebraly křeče ve svalu a pro tituly mistrů světa si zcela nečekaně dosprintovali Britové. Vysoká škola euforie.

Co psát dřív? Rozpůlit se by nestačilo.

Byla to bizarní situace. V momentě, kdy finalistky sprintérské štafety rozdávaly v útrobách olympijského stadionu rozhovory, a mezitím líčili své londýnské dojmy také Helcelet a hned po něm medailoví oštěpaři, vypadala situace následovně nepřehledně.

Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet

V mix-zóně panoval neuvěřitelný mumraj desítek novinářů, kteří se s napřaženýma rukama snažili doslova urvat reakce závodníků. Nejlépe několik naráz. Skvělým vynálezem je pro tyhle účely třeba teleskopický mikrofon, který se dá prostrčit i tam, kde je tzv. davový zámek. Ale stále aktuální je i klasické duo: poznámkový notes a tužka.

Během toho už na plochu vcházeli zlatý Gatlin ze stovky a Bolt. Atleti mezitím dál odpovídali, ale všichni měli stejně upřené oči na opačnou stranu k televizím přenášejícím, co se děje na dráze.

Bolt předtím ještě stačil naoko pozlobit maskota šampionátu, ježka Hero. U brány vedoucí na dráhu pak s ostatními Jamajčany sršel výbornou náladou, společně si narazili týmovým gestem a nic nenasvědčovalo tomu, že to tentokrát bude zcela bez medaile.

Usain Bolt se při svém posledním závodě zranil
Usain Bolt se při svém posledním závodě zranil

Šedesátitisícová vřava (bylo opět beznadějně vyprodáno) v ochozech vzrušeně vydýchávala, když Bolt s viditelnou ztrátou v posledním závodu kariéry po několika metrech začal s bolestivou grimasou klopýtat, až se svalil na zem. Zároveň ale sledovala neuvěřitelnou podívanou: domácí to natřeli Američanům.

Řada lidí zřejmě v tu chvíli litovala, že se nenarodili jako kyklop, nebo přinejmenším chobotnice. A Bolt možná taky.

V neděli večer na něj bude pozornost upřená zase. Přijde se s Londýnem rozloučit. Doufejme, že nevyrazí na Bělehrad.

přehrát video
Poslední závod Bolta: Zranění a nedokončená štafeta
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.