ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Dvě medaile, dva osobní rekordy. Vadlejch s Frydrychem mířili ještě výš

Velikost textu:

Londýn – Neskutečné finále. Sedmnáct hodů se vešlo mezi 85 a 90 metrů. Byla to bitva, jak správně odhadl Jakub Vadlejch po kvalifikaci. A podle očekávání hlavně mezi Českem a Německem. Oba Češi – Vadlejch i Petr Frydrych – hodili oštěp nejdále v životě.

Oštěpař Petr Frydrych
Oštěpař Petr Frydrych

On-line přenos (ukončen):

20:45

Hezký večer. Brzy začne ostře sledované oštěpařské finále na MS v atletice v Londýně. Německým favoritům Johannesi Vetterovi a Thomasi Röhlerovi v této sezoně zdatně sekunduje aktuálně nejlepší český oštěpař Jakub Vadlejch, který může v Londýně zaútočit na první velkou medaili. Ve finále je i Petr Frydrych.

20:50

Vadlejcha letos zdobí především vyrovnanost výkonů. Pravidelně překonával hranici 87 metrů. "Těším se na to. Myslím, že jsem na tom dobře," pochvaloval si oštěpař, který si letos vyrovnal osobní rekord 88,02 metru.

20:52

Petr Frydrych si hodil v kvalifikaci sezonní maximum 86,22 m. A to i díky drobně změněné technice. "Trochu jsme to zjednodušili směrem k čelnímu házení. To je něco, co mi teď vyhovuje a cítím se v tom dobře," vysvětlil.

20:54

Kvalifikace oštěpařů byla vůbec tou nejkvalitnější v historii velkých soutěží. Limit 83 m překonalo hned 13 závodníků. Uvidíme tak o jednoho atleta více, než je obvyklé.

20:55

Johannes Vetter před dvěma dny dokonce suverénně hodil 91,20 m.

20:57

Vetter má na kontě i nejdelší hod této sezony: 94,44 m. Na druhém místě je Thomas Röhler s 93,90 m.

20:58

Oštěpaři si naměřili rozběh a testují, jak jim to lítá.

21:02

Ve velké pohodě vypadá vítěz kvalifikace Vetter. Sic s proběhnutmí přes odhodovou čáru, hází ovšem k 88 metrům.

21:06

Konec tréninkovým hodům, za chvíli se půjde naostro. Finále začne ve 21:15 SELČ.

21:12

Je to tady. Stadionem se nesou fanfáry. Představuje se třináctka finalistů.

21:13

Jedničku má olympijský vítěz z Londýna Keshorn Walcott.

21:13

Hned za ním bude házet Jakub Vadlejch.

21:13

Pozor na číslo pět. To má Johannes Vetter.

21:13

Petr Frydrych má sedmičku.

21:14

Hned za ním se představuje Němec Andreas Hofmann.

21:15

Desítku má Julius Yego, jedenáctku Tero Pikämäki a jako poslední třináctý se do finále vrhne Thoma Röhler.

21:17

Walcott zahájil velmi kvalitním hodem 84,48 m. Londýnský stadion vře. Za chvíli totiž začne finále na 5000 m s Mo Farahem.

21:18

Vadlejchovi první hod nevyšel - 77,10 m.

21:20

Ind Singh si připsal ještě horší pokus a nevedlo se ani Estonci Kirtovi, který lehce přehodil osmdesátimetrovou hranici.

21:21

Vetter za to pořádně vzal. Hned na úvod krásné číslo 89,89.

    1 2 3 4 » 

Tohle svět ještě neviděl. Bitva o centimetry těsně pod devadesáti metry. Žádný hod neulétl, jak se už několikrát v minulosti stalo, o to však souboj na prvních pozicích byl dramatický do posledních chvil.

Vetter potvrdil své umění i formu. Nakonec zvítězil, ale kvalifikační hod 91,20 zdaleka nezopakoval a nechal bitvu o zlato otevřenou. Scéna pro nádherné představení byla připravena.

"Přijel jsem s tím, že chci vylepšit sezonní maximum a to se povedlo," prohlásil Vadlejch.

přehrát video
Osobní rekord oštěpaře Vadlejcha

První pokus rozhodně nebyl v jeho podání zajišťovací. Hluboko pod 80 metrů. "Představoval jsem si lepší začátek," připustil. Druhá série a oštěp hledá devadesátku. "Cítil jsem, že to je skvělý hod, a když pak změřili 89 (přesně 89,73), tak skvělý pocity."

Myslel si ještě na víc. "Od druhého pokusu už jsem dělal to svoje a věřil jsem, že můžu hodit daleký hod," řekl. "Snažil jsem se posouvat dál, takže strachování tam bylo, možná nejvíc jsem se bál Péti (Frydrycha). Ale je to závod, do posledního pokusu jsem se snažil být koncentrovaný," popisoval.

Velké štěstí?

Čtvrtá, pátá i šestá série patřila právě Frydrychovi, nejpřekvapivějšímu medailistovi. Až do poslední série byl čtvrtý, ač nechybělo mnoho. Hody těsně pod 88 metrů. Ale pak se srovnal a… Hodem 88,32 m odsunul ze stupňů vítězů olympijského vítěze Thomase Röhlera. Forma v pravou chvíli.

"Nechci říct, že se tam teďka cítím trochu nepatřičně, ale samozřejmě jsem měl veliký štěstí. Protože Thomas (Röhler) měl vícekrát za 90 a byli tam ještě jiní adepti. Prostě uhájil jsem to před nejlepším oštěpařem o šest centimetrů," řekl.

Po dvou pokusech na hranici 88 metrů dokonce vytušil šanci i na devadesátku a titul. "Hodně jsem cítil, že můžu hodit dál. A ten ideální hod dneska nepřišel," poznamenal. Ten medailový byl ale technicky o kousek lepší než čtvrtý a pátý pokus, při kterých se oštěp zapíchl sedm centimetrů pod hranicí 88 metrů. "Ale všechny hody letěly strašně nízko. To je důsledek toho, že jsem tam neprocpal tu bradu, kterou tam potřebuju dát s hrudníkem. Nebyly dokonalý, ale tím neříkám, že v příštím závodě budu chtít hodit o hodně dál, až s odstupem to budu hodnotit lépe a lépe," doplnil Frydrych po životním úspěchu.

Vyrovnanost nesmírná. Čtvrtý Röhler zaostal za Frydrychem jen o šest centimetrů. 88,26 centimetrů bez medaile – to historie oštěpařských klání nepamatuje. Pátý Pitkämäki hodil oštěp "jen" do vzdálenosti 86,94. Zkrátka závod, který se vidí maximálně jednou za několik desetiletí.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.