ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana
MS v atletice

Překážkář Svoboda uspěl s odvoláním a poběží semifinále

Velikost textu:
aktualizováno 26. 8. 2015 08:33

Peking - Původně to vypadalo na velmi smolný návrat na světovou scénu, nakonec ale Petr Svoboda poběží semifinále atletického mistrovství světa v Pekingu. Český rekordman byl sice ve svém rozběhu na 110 metrů překážek diskvalifikován kvůli předčasnému startu, vedení výpravy ale podalo proti spornému výroku rozhodčích úspěšný protest. Vyřazena naopak byla kladivářka Tereza Králová, která předvedla svůj nejhorší výkon za pět let 61,39 metru a skončila na předposledním třicátém místě. V odpoledním programu bude na obhajobu světového titulu útočit překářkářka Zuzana Hejnová a oštěpař Vítězslav Veselý.

Petr Svoboda
Petr Svoboda

Ve Svobodově druhém rozběhu se nejprve zhoupnul v blocích Ronnie Ash, který proti diskvalifikaci na místě dlouho protestoval a závod se kvůli němu zdržel o několik minut. Když se ozval povel startéra "pozor" při opakovaném startu, zátěžové bloky odhalily cuknutí nohy bývalého halového mistra Evropy Svobody. Na displeji se hned objevil reakční údaj -0,048 sekundy, přičemž povolená hranice činí 0,100 sekundy.

Český rekordman po svém vyloučení z běhu s výrokem rozhodčích nesouhlasil a vedení výpravy podalo protest. "Podle našeho názoru a podle pravidla náš atlet neztratil kontakt s podložkou rukama ani nohama," stálo v oficiálním protestu, který za výpravu řešil šéftrenér Tomáš Dvořák a technická vedoucí Marta Feiková.

Pravidla hovoří o tom, že se atlet v blocích smí pohnout, nesmí však ztratit rukama či nohama kontakt s podložkou. Není v nich však jasně uvedené, kdo a jak určuje, zda atlet v případě ulitého startu podle zátěžových bloků kontakt rukama či nohama s podložkou ztratil. "Po zhlédnutí videa se jury rozhodla protest uznat. Atlet bude nasazen do semifinále jako 25. závodník. Bude nasazen do odpovídajícího semifinále a poběží v dráze číslo jedna," uvedla jury v zápise o protestu.

Její rozhodnutí se může stát precedentem při ne zcela jasném výkladu pravidla, které bylo upraveno letos v dubnu. "Vyhrála pravidla, co je pravidly dáno, to je psáno," radoval se Svoboda z diplomatického úspěchu. Na výsledek jednání čekal dvě a půl hodiny. "Přiznám se, že mi srdce mlátilo 200 tepů. Měl jsem strach, že mě nechají běžet samotného ještě jednou, což bych nedal, protože jsem psychicky vyšťavený. Je to neuvěřitelný tlak tady sedět a doufat."

Svoboda se po letech zdravotních problémů loni vrátil pátým místem na mistrovství Evropy v Curychu a v Pekingu chtěl postoupit alespoň do semifinále. Tu možnost dostal u zeleného stolu. "Jsem šťastný, co na to mám říct. Zkusím běžet tak, abych všem dokázal, že bych šel do semifinále tak jako tak. Abych předvedl, že tam patřím," prohlásil.

Svoboda přiznal, že při povelu "pozor" lehce přepadával na ruce. "Ale ruce jsem rozhodně nezvedl, normálně jsem zatlačil do bloků. Vím, že to byla moje chyba, ale ruce jsem nezvedl, to znamená, že jsem pravidla neporušil. Už se to několikrát na závodech stalo," řekl Svoboda.

Podobný případ se stal v Monaku při Diamantové lize, kdy překážkářka Dawn Harperová-Nelsonová cukla v blocích, které zaznamenaly ulitý start. Američanka ale rozhodčí přesvědčila o tom, že nezvedla ruce ze země, a ti ji nechali běžet. Podle mnohých i proto, že nové pravidlo neznali.

Svoboda ulil závod naposledy při Diamantové lize v roce 2010 v Lausanne, trochu ho rozhodilo i zdržení kvůli protestům Ashe. "Neviděl jsem, co udělal. Ale má jít hned do háje, když už ho jednou vyloučí," zlobil se. "Já tam také nedělal scény, radši jdu pryč. Ale rozhodně bych tam nestál a nedělal scény deset minut," uvedl Svoboda.

Králová byla na svém druhém MS, také před dvěma lety ztroskotala hned v kvalifikaci. "Vyšel mi až ten poslední hod, bohužel letěl do sítě," řekla Králová. V sezoně měla problém se zánětem v noze, nemohla tolik trénovat. "Opíchli mi to kortikoidy, abych byla aspoň trochu schopná dnes házet. Čekala jsem na zázrak. Loni jsem měla problém, že jsem byla demotivovaná a přetrénovaná, letos přišlo zranění. Tak snad za rok," doufala.

Výsledky mistrovství světa v atletice v Pekingu:

110 m př. mužů - rozběhy: 1. Oliver (USA) 13,15, ...Svoboda administrativní postup.

5000 m mužů - semifinále: 1. Kejelcha (Et.) 13:19,38.

Trojskok mužů - kvalifikace: 1. Pichardo (Kuba) 17,43.

800 m žen - rozběhy: 1. Arzamasovová (Běl.) 1:58,69.

Kladivo žen - kvalifikace: 1. Wlodarczyková (Pol.) 75,01, ...30. Králová 61,39 - vyřazena.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.