ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan
MS V ATLETICE

Atletické MS startuje. Svoje soutěže zahájí Klučinová či tyčkaři

Velikost textu:

Peking – Mistrovství světa v atletice je tady a hned v prvním dnu se na stadionu v Pekingu představí i čtyři čeští reprezentanti. Boj o co nejlepší umístění zahájí sedmibojařka Eliška Klučinová. Kvalifikace zase čeká na kladiváře Lukáše Melicha a tyčkaře Jana Kudličku a Michala Balnera. Velká pozornost bude věnována rozběhům mužské stovky, jež vyvrcholí v neděli, a běhu na 10 kilometrů mužů, kde se představí hvězdný Mo Farah. Přímý přenos ze sobotního dopoledního programu sledujte na ČT sport nebo na našem webu od 1:35. Odpolední pak od 12:30.

Sedmibojařka Eliška Klučinová
Sedmibojařka Eliška Klučinová

Jako první se v Pekingu představí Klučinová, kterou v sobotu čekají první čtyři disciplíny ze sedmiboje. Nejprve absolvuje stovku přes překážky, poté výšku, kouli a úvodní část zakončí dvoustovkou.

Česká sedmibojařská rekordmanka v Číně bude obhajovat sedmé místo z mistrovství světa Moskvy, kde nasbírala 6 332 bodů. Před odletem na šampionát se však potýkala se zdravotními problémy, ale šéftrenér české výpravy Tomáš Dvořák věří, že už je v pořádku. "Eliška se z toho snad už vylízala, aby mohla absolvovat celý sedmiboj. Zdá se mi velmi dobře naladěná," prozradil.

Favoritky na zisk cenných kovů je však potřeba hledat jinde. Tou největší je Kanaďanka Brianne Theisen Eatonová, která suverénně vládne letošním tabulkám se ziskem 6808 bodů. což je o 250 více než její nejbližší pronásledovatelka Carolin Schäferová. Velké očekávání směřují také k olympijské vítězce a mistryni světa z roku 2009 Jessice Ennis-Hillové, jež se po návratu z mateřské dovolené dostává do velké formy.

Svojí cestu za obhajobou bronzu z Ruska zahájí v kvalifikaci Melich. Do finále se dostanou kladiváři s výkonem alespoň 77 metrů či dvanáct nejlepších. A Melich ví, že to bude náročný úkol. "Letos jsem na začátku sezony kvůli zranění moc neházel a pak jsem to chtěl dohnat a byl jsem hodně unavený. Snad jsem se z toho dostal," řekl atlet s letošním maximem 76,21 m.

O postup do finále se popere i duo tyčkařů Balner, Kudlička, kteří budou bojovat s limitem 570 centrimetrů. To by ale ani pro jednoho neměl být nepřekonatelný problém. Balner letos skočil český rekord 582 cm, jeho tréninkový parťák se přes potřebnou výšku letos dostal několikrát, jeho maximum sezony je 575 cm.

A oba čeští reprezentanti věří, že formu z letoška v kvalifikaci potvrdí. "Náladu mám před závodem výbornou, strašně se těším, mám obrovskou chuť závodit," prohlásil Kudlička. "Sezona byla dobrá, když se to povede na MS, bude to třešnička na dortu," přidal se Balner, další svěřenec trenéra Boleslava Patery.

Kromě co nejlepšího úspěchu by Kudlička s Balnerem rádi zaútočili na opětovné vylepšení českého rekordu, jelikož medaile letos visí v tyčkařském sektoru hodně vysoko. Hned pět závodníků letos překonalo laťku ve výšce 590 centimetrů. "Na dobré umístění bude třeba skočit český rekord," uznal Kudlička. "Bude se skákat vysoko, na medaili minimálně 585 cm. V mých silách to je, i v minulých letech jsem se vždy dobře připravil na vrchol sezony," doplnil.

Po cenném kovu pokukuje i Balner, jenž prožívá životní sezonu. Před závodem se však snaží srovnat hlavně psychicky, jelikož právě psychika ho v dřívějších letech srážela. "Vždycky, když jsem měl ambice, tak se mi nedařilo," připomněl tyčkař minulé MS v Moskvě, kde neskočil v kvalifikaci základ, nepovedlo se mu ani loňské ME v Curychu. "Je to hodně o hlavě, musím se naladit na to, že sezona je dobrá. Tak dobrá, že to nikdo nečekal, možná ani já ne. Ale zůstal jsem zdravý a příprava se povedla," dodal.

V sobotu se v Číně budou rozdělovat první tři sady medailí. O první z nich se poperou maratonci. O cenný kov se bude bojovat i v koulařském sektoru, ve kterém vyvrcholí soutěž žen. Třešničkou programu prvního dne mistrovství by měl být závod na 10 kilometrů mužů, v němž by se měl uskutečnit velký souboj mezi britskou hvězdou a obhájcem titulu Mo Farahem a jeho keňskými vyzyvateli Paulem Kipngetichem Tanuiem a Geoffreyem Kipsangem Kamwororem.

Sobota 22. srpna:

1:35 maraton muži, 3:00 100 m př. ženy (sedmiboj - Klučinová), 3:30 kladivo muži - kvalifikace A (Melich), 4:10 koule ženy - kvalifikace, 4:20 výška ženy (sedmiboj - Klučinová), 4:25 3000 m př. muži - rozběhy, 4:55 kladivo muži - kvalifikace B, 5:15 1500 m ženy - rozběhy, 5:50 800 m muži - rozběhy, 6:40 100 m muži - kvalifikace, 12:30 koule ženy (sedmiboj - Klučinová), 12:35 400 m př. muži - rozběhy, 12:40 tyč muži - kvalifikace (Kudlička, Balner), 13:10 trojskok ženy - kvalifikace, 13:20 100 m muži - rozběhy, 14:05 koule ženy - FINÁLE, 14:15 200 m ženy (sedmiboj - Klučinová), 14:50 10.000 m muži - FINÁLE.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.