ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym
MS v atletice

Boltovské špičkování: Gatlin bude muset přidat, jestli mě chce porazit

Velikost textu:

Peking - Jamajský sprinter Usain Bolt v letošní sezoně zatím nezáří, přesto věří, že v neděli titul mistra světa na stovce obhájí. Na tiskové konferenci po příletu do Pekingu prohlásil, že jeho největší soupeř Američan Justin Gatlin bude muset zrychlit, jestli ho chce porazit.

Usain Bolt
Usain Bolt

Gatlin letos drží čtyři nejlepší světové časy a v Dauhá v květnu zaběhl osobní rekord 9,74 s. Bolt, který začal sezonu kvůli zdravotním problémům se zpožděním, je zatím o třináct setin pomalejší. Optimismus mu však nechybí. "Stále říkám, že můj cíl je běžet na úrovni 9,6, takže jestli chce (Gatlin) vyhrát, musí přidat," prohlásil jamajský světový rekordman.

"Cítím se v dobré formě. Zhubl jsem a všechno jde hladce," odmítl obavy, že tato sezona nebude jeho nejlepší. Řekl, že se rád vrací do "Ptačího hnízda", kde v roce 2008 získal své první tři zlaté olympijské medaile. "Mám na Peking krásné vzpomínky a těším se, že výsledky budou stejné jako tehdy," řekl Bolt. Právě tady zahájil svou vládu světovému sprintu, kterou přerušil jen závod na 100 metrů na MS v Tegu v roce 2011, kde ho vyřadil ulitý start.

Dobrý Bolt a zlý Gatlin? Nic víc než závod dvou atletů

Jeho souboj s Gatlinem mnozí příznivci atletiky považují za souboj dobra a zla. V době, kdy atletiku znovu obchází strašák dopingového skandálu, ztělesňuje Jamajčan kladného hrdinu v kontrastu ke Gatlinovi, který byl už dvakrát potrestán za doping. Při druhém pozitivním nálezu v roce 2006 měl být doživotně diskvalifikován, ale protože spolupracoval s antidopingovou agenturou, byl mu trest zkrácen na čtyři roky.

Bolt však odmítá úvahy, že by jeho vítězství nad Gatlinem mělo být symbolickým vítězstvím "čisté" atletiky. "Na to jeden člověk nestačí. Bude to jen závod dvou atletů, nic víc," podotkl.

Dopingová aféra ho však nenechává lhostejným. "Je to smutné, když se v našem sportu v poslední době stále objevují titulky s dopingem. Atletika potřebuje přísnější pravidla, ale vždycky se najde někdo, kdo bude chtít přelstít systém," posteskl si Bolt.

V pátek v Pekingu oslaví 29. narozeniny, ale žádnou velkou party nechystá. Už v sobotu ráno pro něj v síti rozběhů začne mise, na jejímž konci by chtěl mít na krku další tři zlaté medaile.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.