ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Parťáci přes 20 let a stále vítězí. Když Petr čte, točí mi rukama, říká vicemistr Pech o Uhlovi

Velikost textu:

Neumím si představit, že bych jel ostrý závod s někým jiným, zaznělo od vicemistra České republiky v rallye Václava Pecha. Se spolujezdcem Petrem Uhlem závodí přes dvacet let a stále na špičkové domácí úrovni. Druhé místo v celkovém pořadí šampionátu si zajistil o víkendu triumfem v oblíbené Rallye Příbram, kde oba společně slavili už posedmé.

Václav Pech (vpravo) slaví s Petrem Uhlem triumf v Příbrami
Václav Pech (vpravo) slaví s Petrem Uhlem triumf v Příbrami

"Jsem spokojený. Stříbro byl náš cíl, je to obhajoba loňského vicemistrovského titulu. To jsme si před sezonou předsevzali, ale trochu jsme doufali, že budeme víc trápit mladoboleslavskou škodovku nebo tovární tým, což se nám úplně nepovedlo," prohlásil Pech.

S parťákem je za ta léta dokonale sehraný. "Známe se s Petrem odmalička, hráli jsme spolu házenou a sáňkovali za barákem. Když jsem začal závodit v rallyecrossu, jeho brácha mi dělal mechanika a Petr se pořád kolem nás točil. Chtěl jsem začít jezdit rallye a neměl spolujezdce. Petr si sednul vedle mě a odjeli jsme spolu Rallye Pačejov v roce 1996 s tátovou tisícovkou, veteránem. Od té doby spolu jezdíme, protože nám to docela funguje, ne?" otázal se Pech s úsměvem.

přehrát video
Chtěli jsme víc trápit tovární tým, říká vicemistr ČR Pech

Jednačtyřicetiletý jezdec se stejně starým kolegou je totiž několikanásobný český mistr a v posledních dvou letech zaznamenal stříbrnou příčku. "S Petrem si sedíme, řekneme si s ním všechno na rovinu. Nic před sebou netajíme. Vyhovíme si a přesně víme, co od sebe čekat," hlásil Pech.

"Jezdíte rychlostku, kterou jste nikdy neviděli. Máte na to dva průjezdy, napíšete si poznámky v padesátikilometrové rychlosti a pak vám to někdo má číst. Musíte být zvyklý na ten hlas, na intonaci. Když Petr začne číst, připadám si, že mi točí rukama a jeho příkazy dělají moje ruce a nohy," pokračoval Pech o spolupráci.

Právě Rallye Příbram mají skvěle nacvičenou, šampaňské tam rozlévali už posedmé. "Příbramská soutěž je hlavně hezká tím, že ji dělají lidi, kteří opravdu závody milují. Mají omezené možnosti a dělají to dobře. Jezdíme už delší dobu podobné tratě, ale jsou pořád hezké a rychlejší. Organizace tam funguje, s velkým zázemím na letišti v Dlouhé Lhotě," povídal plzeňský rodák.

Je u Příbrami uranové ložisko? Fiesta místy zlobila

I přes technické problémy Pech vyhrál v Příbrami o necelých pět sekund před Janem Dohnalem. "Doteď ještě přesně nevíme, kde byl problém, ale byl v elektronice. Projevuje se jen někdy. Jede se naplno v rychlostních zkouškách a chcípne motor. Musím vlastně celý systém vyresetovat jako třeba počítač nebo telefon. Chvíli to trvá, z čehož byly nějaké ztráty," uvedl Pech.

"Jednoduše závadu asi neodhalíme, ale musíme za každou cenu. V uvozovkách říkáme, že to bylo nějakým uranovým ložiskem vedle Příbrami, které vysílalo signál a Fiesta prostě stávkovala. Opravdu jsme takové černé myšlenky měly. (smích) Dokonce se stalo na dvou rychlostkách, že to vyplo na stejném místě. Asi nějaký signál z mobilního vysílače," pousmál se přední český jezdec.

SVK Rallye Příbram, závěrečný závod seriálu mistrovství České republiky v automobilových soutěžích: 1. Pech, Uhel (Ford Fiesta R5) 1:14:23,5, 2. J. Dohnal, Ernst (Ford Focus WRC) -4,7, 3. Štajf, Rajnoha (Škoda Fabia R5) -1:16,5, 4. M. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) -2:10,2, 5. K. Trojan, Jůrka (Škoda Fabia R5) -2:16,8, 6. Pospíšilík, Hovorka (Škoda Fabia R5) -2:21,6.

Konkurent v boji o celkové druhé místo měl daleko větší problém. Jan Černý si poškodil při průjezdu zatáčkou zavěšení kola. Pech tak ovládl závod v domácím šampionátu po čtyřech letech. "Na vítězství jsem byl zvyklý, ale přední příčky jsou i druhá a třetí místa, takže takový půst to zase nebyl. Bojovat s továrním týmem škodovky je takový vrchol, čeho můžeme u nás dosáhnout. Takže nás to spíš motivovalo, být pořád lepší a lepší a opravdu i jsme asi rychlejší než kdyby škodovka nestartovala," sdělil závodník, jenž má ve sbírce i tituly ze sprintrallye či rallye střední a východní Evropy.

Prvenství v Příbrami pořádně oslavit nestačil. "Tento sport děláme na vysoké úrovni už několik let, jsme profesionálové, ale opravdu se tím neživíme. V uvozovkách jde o náš koníček, každý máme nějakou svou práci nebo firmu. Takže hned po Rallye Příbram jsem musel sednout do kamionu a zásobovat svoje zaměstnance. A dělal jsem v pondělí od půl čtvrté od rána asi do dvanácti do noci," dodal Pech. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.