ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
MS v rallye

Ogier slaví třetí titul mistra světa

Velikost textu:

Coffs Harbour (Austrálie) - Francouz Sébastien Ogier vyhrál Australskou rallye a už tři závody před koncem se stal potřetí za sebou mistrem světa v automobilových soutěžích. Jednatřicetiletý pilot s vozem Volkswagen Polo-R už nemůže být svým týmovým kolegou Finem Jari-Matti Latvalou ve zbytku třináctidílného seriálu předstižen.

Volkswagen Polo-R Sebastiena Ogiera
Volkswagen Polo-R Sebastiena Ogiera

Australská rallye byla opět soubojem dvou nejlepších jezdců Volkswagenu. Latvala sice vyhrál první etapu, ale v sobotní noční zkoušce se vyhoupl do čela Ogier a už tam zůstal. V cíli v Coffs Harbour měl náskok 12,3 sekundy, třetí dojel Brit Kris Meeke s vozem Citroën s více než půlminutovou ztrátou.

Nejlepší triumf

"Zatím je to úžasná sezona, má nejlepší v kariéře," uvedl Ogier po sedmém letošním vítězství a celkově jednatřicátém. Titul potvrdil v Austrálii, kde se mu dlouhodobě daří, neboť tam zvítězil třetí rok po sobě. "Přitom je to nejtěžší rallye, když musíte jet jako první a 'čistit trať'. Teoreticky je tu za takových podmínek nemožné vyhrát, ale já byl odhodlaný. Je to dokonalý způsob, jak si zajistit titul," řekl rodák z Gapu.

Třetí triumf zařadil Ogiera na čtvrté místo v historickém pořadí. V něm vede jeho krajan Sébastien Loeb s devíti tituly, Finové Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen zvítězili čtyřikrát.

Před závěrečnými třemi soutěžemi má Ogier před Latvalou nedostižný náskok 101 bodů. Fin mohl odložit korunovaci svého týmového kolegy, pokud by skončil v Austrálii před ním. "V pátek a sobotu mi možná chyběla trochu jiskra, abych bojoval o vítězství. Seb odvedl skvělou práci, byl lepší než já," uvedl Latvala, jenž směřuje k tomu, že potřetí v kariéře a druhý rok po sobě bude vicemistrem světa.

V Austrálii nestartoval jinak pravidelný účastník MS Martin Prokop, jenž se do seriálu vrátí první říjnový víkend na asfaltu na Korsice ve Francouzské rallye. 

Výsledky Australské rallye

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 2:59:16,4, 2. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R WRC) -12,3, 3. Meeke, Nagle (Brit./Citroën DS3 WRC) -32,6, 4. Mikkelsen, Floene (Nor./Volkswagen Polo R WRC) -38,5, 5. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20 WRC) -55,1, 6. Tänak, Mölder (Est./Ford Fiesta RS) -1:38,0.

Stav MS (po 10 z 13 závodů): 1. Ogier 235, 2. Latvala 134, 3. Mikkelsen 111, 4. Östberg (Nor./Citroën) 90, 5. Neuville (Belg./Hyundai) 86, 6. Meeke 71, ...11. Prokop (ČR/Ford Fiesta RS) 33, 23. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 2.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 343, 2. Hyundai 177, 3. Citroën 164, 4. M-Sport (Ford) 148, 5. Volkswagen II 76, 6. Hyundai II 49, 7. Jipocar 43.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.