ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Podmol: Snažím se při závodech nedělat chyby, ty v motokrosu bolí

Velikost textu:

Praha - Nejlepší český freestyle motokrosař Libor Podmol se po návratu z X-games připravuje na další část sezony. Kromě prestižních závodů ve Spojených státech Podmol bojuje o nejvyšší příčky v seriálu mistrovství světa a také se angažuje v domácích kláních i exhibicích. Český zástupce se věnuje nejnáročnějším trikům a v přípravě klade velký důraz nejen na fyzický trénink, ale také na psychiku.  

Libor Podmol
Libor Podmol

Libor Podmol během sezony kombinuje domácí závody, mistrovství světa i každoroční X-games ve Spojených státech. "Mistrovství světa je seriál asi 10 závodů. Jezdí se celou sezonu, většinou o ledna do dubna a potom zase od října do prosince. X-games jsou jednou za rok v Americe. Takže to je takový svátek všech extrémních sportovců," popsal program náročné sezony Podmol. 

Libor Podmol se v průběžném pořadí seriálu mistrovství světa aktuálně drží na druhé příčce za Michaelem Millerem. Rád by slavného soka porazil, pro překonání současného světového lídra ale musí Podmol v některých případech víc riskovat. "No, chtěl bych vyhrát, kdo by nechtěl. Ale Michale Miller je jako robot. Já jsem jeden z mála na světě, kdo ho dokáže porazit. Ale díky tomu, že ty moje jízdy jsou trošičku riskantnější, tak se sem tam přihodí nějaká chybička," řekl motokrosař. 

S bratrem si navzájem dodáváme klid, říká starší z Podmolů

Mladší bratr nejlepšího českého freestyle motokrosaře se už také oťukává na mezinárodní scéně. Jednadvacetiletý Filip Podmol pomalu následuje svého bratra a už se probojoval i do finále mistrovství světa. "Můj vztah s bratrem je ideální. A co se týče ježdění, tak to je výborné. My si tak navzájem dodáváme klid. A sdílíme spolu pokoj, když jezdíme po závodech mistrovství světa, řekl Libor Podmol.

Filip Podmol v březnu vybojoval premiérový postup do finále závodu mistrovství světa, v Krakově nakonec skončil šestý. Spolupráce mezi oběma bratry funguje, na jednotlivé závody cestují společně a psychicky se podporují. "Samozřejmě se o bratra trochu starám, a když se z kvalifikace dostane i do finále, tak mi to trochu bere moji soustředěnost. Ale jinak ty jeho jízdy samozřejmě prožívám víc než ty svoje, " popsal starší z bratrů pocity při závodech.

přehrát video
Speciál

Mistr světa z roku 2010 pravidelně závodí na X-games, letos si z Mineapolis dovezl ze závodu ve skoku do výšky bronz. "Kdybychom to vzali úplně od základů, tak díky X-games freestyle motokros jako disciplína je takový, jaký je. Samozřejmě jsem se koukal tenkrát ještě na videokazety z X-games a ani mě nenapadlo, že jednou budu závodit s těmi kluky. Díky tomu, že jsem v roce 2013 dostal první pozvánku a rovnou se v tom skoku do výšky zadařilo, tak mě automaticky pozvali na další rok. Od té doby jsem takovým stálým účastníkem," vysvětlil Podmol. 

K motokrosu patří také celoroční cestování. Libor Podmol se během celé sezony přesunuje za závody, ale také za vhodnými podmínkami. "Dvě zimy jsem trávil v Americe a tři zimy teď v řadě ve Španělsku. Pro náš, ale i pro každý sport je důležité, aby tam nebyla ta půlroční pauza. A když venku sněží nebo je ošklivo, tak se na motorce jezdit nedá. Takže já jsem takový přelétavý pták a na zimu vždycky letíme do teplých krajin. Podle mě jsem tak třetinu roku doma, půl roku někde trávím tréninkem a zbytek procestuju všude možně po závodech," řekl.  

Podmol: Náš sport je z deseti procent hlava

Motokrosař je známý svým specifickým přístupem k přípravě před závody. Kromě fyzických tréninků využívá například také meditaci. "Je to sport jako každý jiný, potřebuju mít fyzicky tělo v dobré kondici. Skoro každý den nějak cvičím, jóguju. A meditace a práce s hlavou jako taková a trénování toho mozku, aby nedělal žádné chyby, je také důležitá. Protože ten náš sport je 10 % hlava, 70 % motorka a 20 % fyzické tělo. Hlavně v té hlavě se to odehrává a já se snažím vytrénovat tak, abych pak při závodech nedělal chyby, protože u nás chyby bolí," řekl Podmol.

Český závodník v posledních letech přemýšlí o účasti na slavné Rallye Dakar. "Až  pojedu Dakar, tak chci být stoprocentně připravený. Reálně to vidím za dva tři roky," uzavřel Podmol. 


 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.