TCL V Repre

Životní úspěch Kornfeila: V Anglii byl senzačně druhý

Silverstone (Británie) - Jakub Kornfeil poprvé skončil v závodě mistrovství světa na stupních vítězů. V Grand Prix Velké Británie dnes obsadil druhou příčku v kategorii Moto3. Životního úspěchu se dočkal na mokrém okruhu v Silverstonu při svém 103. startu v seriálu. Karel Hanika nezužitkoval druhé místo z kvalifikace a závod nedokončil. Z vítězství se radoval domácí Danny Kent.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK/AP

Dvaadvacetiletý Korfeil se ze třináctého místa na startu rychle propracoval závodním polem kupředu a dlouho osamoceně kroužil na druhé pozici. Jeho postavení na stupních vítězů pak začalo ohrožovat italské duo Niccolo Antonelli, Francesco Bagnaia. Dvě kola před koncem se českému závodníkovi přiblížilo na dohled, ale pak Bagnaia upadl a Kornfeil udržel za sebou i druhého italského rivala.

Druhým místem ukončil pětileté české čekání na stupně vítězů. Naposledy na nich stál Karel Abraham při vítězství ve Valencii v kategorii Moto2 v roce 2010. Kornfeilovým maximem bylo před dneškem páté místo.

Přehled medailových umístění českých jezdců v závodech:

1. místo (7): 4 - František Šťastný 2 - Lukáš Pešek 1 - Karel Abraham

2. místo (13): 4 - František Šťastný 3 - Gustav Havel, Lukáš Pešek 2 - Bohumil Staša 1 - Jakub Kornfeil

3. místo (26): 12 - František Šťastný 6 - Gustav Havel 4 - Lukáš Pešek 1 - Bohumil Staša, František Boček, Stanislav Malina, Karel Abraham.

Kornfeilovým maximem bylo před dneškem páté místo. Premiérové stupně vítězů pro něj byly něčím úžasným. "Asi bych nevěřil, že se to dnes až tak podaří. Náš cíl byl pokračovat v dobré práci z Brna," uvedl závodník, jenž na Masarykově okruhu obsadil před dvěma týdny devátou příčku. Když se pohyboval na druhém místě, kontroloval odstupy svých soupeřů. "Podmínky na trati byly vážně složité. Jen sebemenší chybička mohla klidně znamenat pád," poznamenal.

Další český reprezentant Hanika se po startu z první řady dostal do čela závodu, ale hned v prvním kole upadl a propadl se dozadu. Pak si sice postupně znovu vylepšoval pozici, ale po dalším pádu v sedmém kole odstoupil.

Sport
zdroj: ČT4

Elitní kategorii MotoGP ovládl s více než třísekundovým náskokem Ital Valentino Rossi, který tak zaznamenal čtvrtý triumf v této sezoně. Dostal se díky tomu do čela průběžného pořadí šampionátu před Španěla Jorgeho Lorenza, který skončil čtvrtý. Rossi nyní vede o dvanáct bodů. Český závodník Karel Abraham obsadil 19. příčku.

Start elitní kategorie byl kvůli dešti přibližně o půl hodiny odložen. Na mokrém okruhu v Silverstonu se prosadila Rossiho zkušenost. Například vítěz kvalifikace a úřadující mistr světa Španěl Marc Márquez závod nedokončil.

Sport
zdroj: ČT4

Italové v této kategorii obsadili kompletní stupně vítězů. Za Rossim skončil druhý Danilo Petrucci, pro kterého to bylo premiérové pódiové umístění v seriálu MS, třetí byl Andrea Dovizioso.

Jediný český zástupce v MotoGP Abraham byl poslední stejně jako v minulém závodu v Brně, kde se vrátil do šampionátu po červnové operaci nohy.

V třídě Moto2 směřuje za titulem Johann Zarco, jenž si připsal páté vítězství v sezoně. Před Španělem Álexem Rinsem, který byl druhý i dnes, už vede o 85 bodů.

Velké ceně předcházela minuta ticha jezdců, kteří se shromáždili v boxové uličce, aby uctili památku svých dvou nedávno zesnulých kolegů. Teprve patnáctiletý Jonas Hähle podlehl zraněním, které utrpěl při juniorských závodech minulý víkend, vicemistr světa v třídě do 250 ccm z roku 1988 Španěl Joan Garriga zemřel ve čtvrtek při dopravní nehodě.

Velká cena Velké Británie, závod MS silničních motocyklů:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 44:13,623, 2. Kornfeil (ČR/KTM) -8,492, 3. Antonelli (It./Honda) -13,189, 4. Quartararo (Fr./Honda) -50,018, 5. Loi (Belg./Honda) -51,755, 6. McPhee (Brit./Honda) -53,726, ...Hanika (ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Kent 224 b., 2. Bastianini (It./Honda) 154, 3. Fenati (It./KTM) 126, 4. Vázquez (Šp./Honda) 116, 5. Oliveira (Portug./KTM) 114, 6. Antonelli 110, ...15. Kornfeil 46, 17. Hanika 33.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 42:53,674, 2. Rins -3,360, 3. Rabat -5,527, 4. Á. Márquez (všichni Šp./Kalex) -6,489, 5. Folger (Něm./Kalex) -8,228, 6. Lowes (Brit./Speed Up) -28,261.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Zarco 249, 2. Rins 164, 3. Rabat 161, 4. Lowes 128, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) 125, 6. Folger 102.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 46:15,617, 2. Petrucci -3,010, 3. Dovizioso (oba It./Ducati) -4,117, 4. L{ÉĽšÚŻ(Šp./Yamaha) -5,726, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -11,132, 6. Redding (Brit./Honda) -25,467, ...19. Abraham (ČR/Honda) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Rossi 236, 2. Lorenzo 224, 3. M. Márquez (Šp./Honda) 159, 4. Iannone (It./Ducati) 150, 5. Dovizioso 120, 6. Smith (Brit./Yamaha) 115.