Nordic Walking Tour Praha

Rosberg zvítězil i v Šanghaji, Hamilton dojel sedmý

Šanghaj - Německý jezdec Nico Rosberg z Mercedesu vyhrál i třetí letošní závod mistrovství světa vozů formule 1. V Šanghaji zvítězil před krajanem Sebastianem Vettelem z Ferrari a Rusem Daniilem Kvjatem z Red Bullu. Úřadující šampion Brit Lewis Hamilton dojel po startu z posledního místa ve Velké ceně Číny sedmý, i když byl celkem pětkrát v boxech.

Nico Rosberg slaví triumf ve Velké ceně Číny
zdroj: AP autor: Mark Schiefelbein

Rosberg triumfoval v seriálu pošesté za sebou, což se v minulosti povedlo jen třem závodníkům. Třicetiletý syn exmistra světa Kekeho Rosberga si vypracoval náskok již 36 bodů na Hamiltona.

A přestože šampionát se teprve rozbíhá, podle historických statistik je jasným adeptem na titul. Všichni jezdci, kteří začali sezonu třemi triumfy, se na jejím konci radovali z prvenství v mistrovství světa.

Daniil Kvjat
zdroj: AP autor: Rob Griffith

Start poznamenalo hned několik kolizí. Vettel po nečekaném útoku Kvjata vnitřní stopou narazil do týmového kolegy Kimiho Räikkönena, takže monopost finského jezdce přišel o přední křídlo. "To byl sebevražedný manévr," zlobil se na ruského pilota Vettel.

Stejně jako Räikkönen dopadl na chvostu startovního pole Hamilton, jenž kvůli poruše motoru v sobotu v kvalifikaci nezajel žádný čas a také musel do boxů k opravě poškozeného vozu.

Rosberg startoval z pole position poprvé v sezoně, ale vedoucí pozici neudržel. V první zatáčce se před něj dostal Australan Daniel Ricciardo, dlouho se však z vedení neradoval.

Ve třetím kole mu explodovala zadní pneumatika a kvůli jejím zbytkům na trati vyjel zpomalovací vůz. Pak už Rosbergovi nic nebránilo v suverénní jízdě za sedmnáctým vítězstvím v kariéře, pro které si dojel s velkým náskokem téměř 38 sekund.

Vettel vybojoval druhé stupně vítězů v sezoně po třetím místě v Melbourne, v minulém závodu kvůli poruše svého ferrari chyběl. Jednadvacetiletý Kvjat se prosadil na pódium podruhé v kariéře po druhé příčce v loňské Velké ceně Maďarska.

Výsledky Velké ceny Číny formule 1:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:38:53,891, 2. Vettel (Něm./Ferrari) -37,776, 3. Kvjat (Rus./Red Bull) -45,936, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -52,688, 5. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:05,872, 6. Massa (Braz./Williams) -1:15,511, 7. Hamilton (Brit./Mercedes) -1:18,230, 8. Verstappen (Niz./Toro Rosso) -1:19,268, 9. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1:24,127, 10. Bottas (Fin./Williams) -1:26,192.

Pořadí MS (po 3 z 21 závodů): 1. Rosberg 75 b., 2. Hamilton 39, 3. Ricciardo 36, 4. Vettel 33, 5. Räikkönen 28, 6. Massa 22, 7. Kvjat 21, 8. Grosjean (Fr./Haas) 18, 9. Verstappen 13, 10. Bottas 7.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 114, 2. Ferrari 61, 3. Red Bull 57, 4. Williams 29, 5. Haas 18, 6. Toro Rosso 17, 7. Force India 6, 8. McLaren 1.