ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Další rána tradici F1. Slavná Monza se pojede letos naposledy

Velikost textu:

Monza - Z kalendáře mistrovství světa formule 1 nejspíš zmizí další z tradičních tratí Monza. Vedení tamního autodromu se nedohodlo na podmínkách dalšího pořádání Velké ceny s promotérem mistrovství světa Berniem Ecclestonem a je pravděpodobné, že letošní závod 4. září bude pro domácí okruh týmu Ferrari v královské třídě na dlouhou dobu poslední.

Velká cena Itálie v Monze
Velká cena Itálie v Monze

"Už není žádný prostor na jednání," řekl prezident italského Autoklubu CSAI Angelo Sticchi Damiani. Ecclestone údajně požaduje za pořádání Velké ceny poplatek 25 milionů eur, což je částka, kterou si Monza nemůže dovolit.

Podle šéfredaktora magazínu Formule Petra Dufka jde o součást trendu posledních let, kdy Grand Prix mizí z Evropy a objevuje se v oblastech, které dokáží pro motorismus vygenerovat víc peněz než starý kontinent.

přehrát video
Dufek: V Evropě na motorismus chybí peníze, proto se F1 stěhuje

"Ještě nedávno byly dvě Velké ceny v Německu a dvě v Itálii, dnes jsou obě země rády, že si udrží alespoň jednu. Peníze jsou teď tam, kde je ropa nebo jiné zdroje, takže se formule stěhuje do arabských zemí nebo do Ázerbájdžánu," uvedl Dufek.

Kultovní vysokorychlostní okruh je od roku 1950 s jedinou výjimkou v roce 1980 pravidelným pořadatelem Velké ceny Itálie F1. Ta by se od příští sezony mohla přesunout do Imoly, kde v letech 19812006 jezdily formule Grand Prix San Marina.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.