ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
FORMULE 1

Vettelův defekt? Nebyla to vada materiálu, tvrdí Pirelli

Velikost textu:

Monza (Itálie) - Nenadálý defekt na voze Sebastiana Vettela v minulé Velké ceně Belgie podle výrobce Pirelli nebyl způsoben vadou materiálu. Z analýzy firmy vyplývá, že příčinou exploze byla znečištěná trať v kombinaci s extrémním opotřebováním pneumatiky při zvolené strategii pilota Ferrari. 

Sebastian Vettel na VC Belgie
Sebastian Vettel na VC Belgie

Vettel v Belgii využil jen jednu zastávku v boxech a jezdil na třetím místě, když mu v předposledním kole ve vysoké rychlosti explodovala pneumatika. Dodavatel obutí při vyšetřování příčin zjistil, že v momentě defektu měl Vettel po 28 odjetých kolech opotřebovanou pravou zadní pneumatiku na 30 procent původní tloušťky, byla proto náchylná k poškození i při kontaktu s drobnými nečistotami a úlomky na trati. "Ve Spa nebyly žádné problémy se strukturou pneumatik," oznámil výrobce před víkendovou Velkou cenou Itálie.

Pirelli údajně v Belgii doporučilo absolvovat závod na dvě či tři zastávky v boxech. Vettel se rozhodl pro jedinou a v následném sporu argumentoval tím, že dodavatel avizoval výdrž pneumatik na 40 kol. Zároveň dal najevo dlouhodobější nespokojenost s obutím. "Kvalita pneumatik je mizerná a už je to tak roky," řekl Vettel ve Spa.

Na zprávu Pirelli už zareagoval méně útočněji a dokonce vyjádřil spokojenost, s jakou péčí se dodavatel situaci z Belgie věnoval. "Bylo to velmi profesionální a vážné. Přesto ale vždy existuje prostor, jak udělat auta bezpečnější. Takové defekty by se neměly jen tak z čistého nebe stávat," řekl Vettel.

V Belgii měl podobný problém s roztrhanou pneumatikou už v tréninku jiný německý pilot Nico Rosberg z Mercedesu. V jeho případě se rozborem zjistilo, že příčinou bylo porušení pláště kola způsobené rovněž nečistotou či úlomkem z trosek jiného vozu na trati.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.