ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

Vykoupení za 100 milionů dolarů. Ecclestone se zbaví obvinění z korupce

Velikost textu:
aktualizováno 5. 8. 2014 15:15

Mnichov - Mimosoudním vyrovnáním ve výši 100 milionů dolarů se promotér formule 1 Bernie Ecclestone může zbavit obvinění z korupce při prodeji komerčních práv na prestižní seriál. Souhlasil s tím státní zástupce i třiaosmdesátiletý britský miliardář a dohodu schválil i mnichovský soud. Třiaosmdesátiletý Ecclestone zůstává podle zákonů bezúhonným, takže mu nic nebrání v tom, aby dál pokračoval v čele formule 1.

Bernie Ecclestone
Bernie Ecclestone

Ecclestone se od dubna před soudem zodpovídá z toho, že v roce 2006 údajně podplatil německého bankéře Gerharda Gribkowského, který měl na starosti prodej práv na F1 od mnichovské banky Bayern LB společnosti CVC. Úplatkem ve výši 44 milionů dolarů si prý chtěl dlouholetý šéf šampionátu F1 udržet svůj vliv v seriálu.

Ecclestone obvinění z podplácení a navádění ke zpronevěře odmítá a tvrdí, že ho Gribkowsky vydíral. Německý bankéř si za přijetí úplatku odpykává trest osm a půl roku vězení. Minulý týden Ecclestoneovi obhájci vyzvali soud, aby proces ukončil kvůli nedostatku důkazů o tom, že Brit spáchal trestný čin.

Státní zástupce Christian Weiss u soudu prohlásil, že dohoda je odůvodněná vzhledem k délce procesu, věku obžalovaného a dalším polehčujícím okolnostem. Ecclestone přislíbil, že částku uhradí do týdne. "Mám dojem, že se mu ulevilo," řekl jeho právník Sven Thomas. Proces se na Ecclestoneovi prý hodně podepsal. "Mám velký respekt před tím, jak uplynulé měsíce zvládl," uvedl Thomas.

přehrát video
Reportér ČT Martin Jonáš ke konci procesu s Berniem Ecclestonem

Německé právo státnímu zastupitelství umožňuje uzavřít s obviněnými dohodu o tom, že řízení bude zastaveno za současného uložení pokuty či například obecně prospěšných prací. Obviněný se vyhne procesu i případnému vyslovení viny, po schválení dohody navíc není možné odvolání.

Státní zastupitelství nebere mimosoudní vyrovnání jako porážku. "Pro nás to není o vítězství nebo prohře," řekl Thomas Steinkraus-Koch s tím, že hlavní bylo dostat Ecclestonea před soud. Kdyby sám během procesu neuvedl, že Gribkowskému dal peníze, nepovedlo by se podle státního zástupce zřejmě nic objasnit.

Podobné dohody jsou v Německu poměrně časté, jen v Bavorsku byly v loňském roce použity v 6 751 případech, což bylo přibližně šest procent všech kauz. Jen zřídka ovšem obsahují tak vysoké vyrovnání, jako zaplatí Ecclestone. Celých 99 milionů dolarů z mimosoudního vyrovnání spolkové zemi Bavorsko, zbylý milion obdrží nadace podporující dětské hospice.

Mimo soudní proces se Ecclestone zároveň dohodl s vedením BayernLB, že vrátí 25 milionů eur z celkových zhruba 30 milionů, které dostal před osmi lety jako provizi za zprostředkování prodeje 47 procent akcií v F1.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.