ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
Formule 1

Pirelli je kvůli pneumatikám znovu na pranýři, hrozí jezdecký bojkot

Velikost textu:
aktualizováno 1. 7. 2013 22:00

Silverstone - Předseda Mezinárodní automobilové federace (FIA) a bývalý šéf stáje Ferrari Jean Todt bude po problémech s pneumatikami v Grand Prix Velké Británie formule 1 požadovat po jejich výrobci okamžité řešení. Zástupci společnosti Pirelli byli pozváni na středeční bezpečnostní schůzku, zároveň mohou uskutečnit dva mimořádné třídenní testy. Nespokojení jezdci začínají hovořit o bojkotu Velké ceny Německa, která se má konat na Nürburgringu v neděli, McLaren navrhuje návrat k loňským pneumatikám.

Mercedes Lewise Hamiltona se zničenou pneumatikou
Mercedes Lewise Hamiltona se zničenou pneumatikou

Týmy budou smět testovat pneumatiky 17. až 19. července v Silverstonu během plánovaných zkušebních jízd, které byly původně vyhrazeny pro mladé piloty. Zúčastnit se jich nesmí jen stáj Mercedes, která byla už dříve potrestána za nedovolené testování pneumatik s letošním modelem vozu. I když se nyní povaha testů v Silverstonu změní, německý tým podle FIA proti své absenci protestovat nebude.

Závod v Silverstonu kritizované pneumatiky Pirelli poznamenaly zcela zásadně. Hned v úvodu se roztrhaly třem jezdcům a komisaři raději vyslali na trať zpomalovací vůz. V osmém kole pak doplatil na defekt vítěz kvalifikace Lewis Hamilton. Domácí pilot Mercedesu musel na ráfku objet téměř celé kolo a přišel o vedoucí pozici. Stejný osud potkal i Felipeho Massu z Ferrari, Jeana-Érika Vergneho z Toro Rosso a Sergia Péreze z McLarenu.

Schůzky na Nürburgringu se zúčastní představitelé FIA a sportovní ředitelé všech týmů. Podle Todta je i přes problémy do té doby třeba zachovat klid. "Bezpečnost jezdců je naší prioritou. Musíme to nechat zanalyzovat experty a potom nějak rozhodnout," řekl v rozhovoru s televizí Canal+.

Felipe Massa: "Jsem stoprocentně přesvědčený, že všichni jezdci budou naštvaní. Nechci říct, že k bojkotu dojde, protože nechci nadělat spoustu problémů, ale je to jedna z věcí, které bychom pro naši bezpečnost mohli udělat."

Podobné stanovisko zaujal i šéf motorsportu Pirelli Paul Hembrey. "K situaci přistupujeme se vší vážností a v současnosti vyšetřujeme všechny pneumatiky, abychom příčinu problémů odhalili ještě před závodem v Německu. Než budeme mít zanalyzovány všechny incidenty, bohužel nemůžeme říci žádné další informace," uvedl.

Sportovní ředitel stáje McLaren Martin Whitmarsh ale už navrhnul návrat ke spolehlivějším pneumatikám z minulého ročníku mistrovství světa. "Jestli jich mají (v Pirelli) dostatek, nepochybuji o tom, že by to byla nejbezpečnější volba," prohlásil.

Šéf seriálu F1 Bernie Ecclestone po dohodě s Todtem umožní firmě Pirelli mimořádné testování. "Mluvil jsem s Jeanem Todtem, který řekl: 'Ať testují!' A tak to uděláme. Mohou používat cokoliv chtějí, bez jakýchkoliv omezení, prostě dělat všechno dle libosti," uvedl Ecclestone.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.