ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Fotit Dakar je o zkušenostech, napoprvé vyhoříte jak papírový čert, svěřuje se Lusk

Velikost textu:

Petr Lusk patří mezi ostřílené účastníky Rallye Dakar. Slavné soutěže se letos zúčastnil již podesáté, ve startovní listině byste však jeho jméno hledali marně. Petr Lusk patří k nejlepším českým motoristickým fotografům a slavný závod tak pravidelně obrazově dokumentuje.  

přehrát video
Fotograf Petr Lusk považuje letošní Dakar za jeden z nejtěžších

Letošní ročník Rallye Dakar byl pořádně náročný. Viděli jsme řadu karambolů i odstoupení a těžký závod to byl i pro Luska. "Bylo to oproti loňsku a předloňsku o dost obtížnější, ale je to dáno tím, co sliboval promotér. Tedy že konečně udělá pořádný Dakar tak, jak byl za starých časů, a nechá závodníkům sáhnout si až na dno sil. Letos tenhle slib opravdu beze zbytku dodržel a namotal jim takové rychlostní zkoušky a tak těžké terény, že opravdu já osobně si něco takového sám nepamatuju. Když jsem viděl dunové úseky, co byly v Peru, že se jede 200 kilometrů v dunách, to prostě do teď neexistovalo. Takže řekl bych, že to bylo hodně těžké a samozřejmě je to těžké nejen pro závodníky, ale také pro fotografy, kteří se v těch terénech musí pohybovat," popisuje Lusk.

Fotograf se však na Rallye nepotýká jen s náročnými terény, velkým úkolem je najít si to správné místo. Šířka trati je totiž téměř neomezená a tak hrozí, že závodníci fotografa minou a ten zůstane na konci dne s prázdnýma rukama.  

"Stejně jako u závodníků je to všechno o zkušenostech. Člověk potřebuje posbírat zkušenosti, aby v těchto nekonečných pustinách, pouštích a kaňonech našel to správné místo a hlavně, aby pak závodníci kolem jeli. Já můžu říct, že první rok, když jsem tam byl, tak vyhoříte jak papírový čert. Je to opravdu o těch zkušenostech. Jak říkají závodníci, čím víc odjetých Dakarů, tím víc zkušeností je, a tím spíš se mohou ty fotky podařit. Já už mám i známosti mezi piloty vrtulníků, kteří mi pomůžou, řeknou mi nějaké body, kudy se jede a kde je to fotogenické. Takže když tohle všechno poskládáte dohromady, tak pak je relativně záruka – rozhodně ne stoprocentní – že ten závodník pojede tím hezkým místem, které vy jste si vybral," svěřuje se Lusk.

Luskovi však nejde jen o to udělat kdejakou fotku, má ambici něco výjimečného, speciálního. "Vyfotit něco jedinečného, je obrovsky těžké. Co se týká jižní Ameriky – Peru, Argentiny i Chile, kde se to dřív jezdilo, tak ty terény jsou opravdu hodně fotogenické. Snažím se za fotkou jít a vybrat si terén dopředu. Ale obrovská moje výhoda je, že jsem tam podesáté. Spoustu rychlostních zkoušek znám jak vlastní boty, vím, do čeho jdu a co od toho můžu očekávat," říká.

"Výhoda dakarských závodů je, že je tam dostatek světla a veškerých věcí, které má fotograf rád – krásné mraky a krásné barvy. Je to o tom si najít správný čas a správné světlo, protože to je hrozně důležité v poušti. Když fotíte v poledne, tak je to jedna velká placka. Naopak když si najdete ten správný čas večer, tak nádherně kreslí a je to opravdu zážitek tam fotit," dodává český fotograf.

A vynachválit si nemůže ani poetiku peruánských dun. "Je to nádhera. Jsou tam duny zvláštních tvarů, vysoké duny, je tam i nejvyšší duna na světě, kolem které se letos jelo. Jelo se starou inckou cestou, která vede přes Peru Atacamou na jih. Ty terény byly pro fotografa velice fotogenické a nádherné. Nechají se tam udělat nádherné záběry," tetelí se blahem Lusk.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.