Evropská a Konferenční liga UEFA

Prokop se podruhé vtěsnal do desítky, Klymčiw dojel šestnáctý, Loprais se posunul

Río Cuarto (Argentina) – Pilot kamionu Tatra Aleš Loprais se v předposlední etapě Rallye Dakar posunul na průběžné sedmé místo v kategorii. Za třetí výhrou na slavné soutěži, druhou na pozici pilota, míří Rus Eduard Nikolajev s kamazem. Martin Prokop se podruhé za sebou umístil v elitní desítce. Po čtvrtečním devátém místě zajel v pátek na 292 kilometrů dlouhém testu mezi argentinskými městy San Juan a Río Cuarto desátý čas. Český automobilový závodník v celkové klasifikaci předběžně poskočil z 13. na 11. pozici. Polepšil si i motocyklista Ondřej Klymčiw, který obsadil 16. místo a celkově už je dvanáctý.

Martin Prokop
zdroj: ČTK/EFE/Nicolas Aguilera

V sobotu je na programu už jen 64 měřených kilometrů a jednatřicetiletý Klymčiv je ještě ve hře o elitní desítku. Na desáté místo ztrácí jen minutu a sedm sekund. Prokopa od stejné příčky dělí téměř šest minut.

Klymčiw je blízko satisfakci za minulý ročník, který pro něj skončil po pádu vážným zraněním. Při předloňské premiéře v Jižní Americe obsadil 20. místo. Prokop také sahá po svém maximu, loni při debutu skončil čtrnáctý.

Už třinácté celkové prvenství má na dosah rekordman Stéphane Peterhansel. V 11. etapě sice prohrál francouzský souboj s týmovým kolegou z Peugeotu Sébastienem Loebem, ale jen o 18 sekund a v sobotu bude hájit pětiapůlminutový náskok.

Mezi motocyklisty míří k triumfu sedmadvacetiletý Brit Sam Sunderland, který vede pořadí od páté etapy a do finále půjde s více než půlhodinovým náskokem. V Rallye Dakar startuje potřetí a ještě slavnou soutěž nedokončil. Etapu s 288 kilometrů dlouhou rychlostní zkouškou vyhrál poprvé letos Portugalec Paulo Goncalves.

Loprais, člen týmu Buggyra Racing, byl sedmý i v etapě mezi argentinskými městy San Juan a Río Cuarto, ve které zaostal za nejrychlejším Nikolajevem o 17 minut. Martin Macík mladší s liazem byl devátý a v celkovém pořadí se posunul na 10. místo. Martin Kolomý zajel třináctý čas a je průběžně patnáctý. Nikolajev má v čele rallye náskok 17 minut na týmového kolegu Dmitrije Sotnikova.

Výsledky 11. etapy Rallye Dakar:

Automobily (759/měřených 292 km): 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) 3:21:15, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Peugeot) -18, 3. Terranova, Schulz (Arg., Něm./Mini) -6:37, ...10. Prokop, Minorová (ČR, Rak./Ford) -31:27.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel 28:20:16, 2. Loeb -5:32, 3. Despres (Fr./Peugeot) -32:54, ...11. Prokop -4:56:45.

Motocykly (754 km/288 km): 1. Goncalves (Portug./Honda) 3:18:47, 2. Barreda (Šp./Honda) -1:09, 3. Van Beveren (Fr./Yamaha) -2:38, ...16. Klymčiw (ČR/Husqvarna) -20:30, 26. Engel -35:37, 59. Pabiška (oba ČR/KTM) -1:28:41, 71. Vlček (ČR/Husqvarna) -2:01:20.

Průběžné pořadí: 1. Sunderland (Brit./KTM) 31:34:11, 2. Walkner (Rak./KTM) -33:09, 3. Van Beveren -37:10, ...12. Klymčiw -2:22:00, 34. Engel -6:19:09, 45. Pabiška -9:17:41, 68. Vlček -15:05:25.

Kamiony (754 km/288 km): 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:56:47, 2. Villagra (Arg./Iveco) -52, 3. Mardějev -9:53, ...7. Loprais (ČR/Tatra) -20:04, 8. Macík (ČR/Liaz) -25:58.

Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 27:23:59, 2. Sotnikov (Rus./Kamaz) -17:09, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -38:58, ...7. Loprais -3:03:41, 8. Macík -3:52:37.

Čtyřkolky (754 km/288 km): 1. Karjakin (Rus./Yamaha) 3:58:22, 2. Domaszewski (Pol./Honda) -20:41, 3. Sonik (Pol./Yamaha) -23:49.

Průběžné pořadí: 1. Karjakin 38:36:55, 2. Casale (Chile/Yamaha) -1:16:24, 3. Copetti (Arg./Yamaha) -4:21:06