ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana
Rallye Dakar

Potíže dakaristů nekončí, devátá etapa byla zrušena

Velikost textu:
aktualizováno 11. 1. 2017 09:42

Salta - Nepřízeň počasí na letošní Rallye Dakar neustává. Organizátoři byli nuceni zrušit devátou etapu, neboť po silných bouřkách a následných sesuvech půdy se část doprovodných vozů nedokázala vůbec dostat do bivaku v Saltě. Jediná přístupová cesta byla totiž zavalena.

Rallye Dakar
Rallye Dakar

"Ve středu by se měly všechny vozy a týmy seskupit v Chilecitu a rallye bude pokračovat ve čtvrtek," uvedli pořadatelé. Počasí poznamenalo i běžný život v oblasti, kde se momentálně závodí. Tisíce lidí byly evakuovány a dva zemřeli.

Čeští účastníci rallye problémy avizovali již v úterý večer. "Utrhl se tu kus skály, stojíme a vyhrožují, že to může trvat několik hodin, možná i dní. Máme alternativu vrátit se zpátky do Bolívie, ale to je zajížďka asi 750 kilometrů," řekl šéfkonstruktér týmu Buggyra David Vršecký.

"Z počátku to vypadalo jako sranda. Takových situací jsme už zažili. Přicházejí k nám ale rozdílné informace a čekání se protáhlo už na sedm hodin," uvedl týmový manažer Jan Kalivoda.

přehrát video
Sumář Rallye Dakar s ohledem na zrušení 9. etapy

Náhradní cestou museli vyrazit i jezdci. "Závodníky posílají skrz kopce přes 5000 metrů vysokou horskou cestu. Spíme tady na silnici a brzo ráno jedeme, máme to 1000 kilometrů přes kopce," uvedl Martin Prokop, jenž se předtím posunul na 14. místo v kategorii automobilů.

"Musíme se do čtvrtečního rána dostat do bivaku, nejpozději hodinu před startem. Ale nevím, co tam budeme bez doprovodu dělat, když to nestihnou. Beru si do auta stan, oblečení a zásoby až do konce závodu. Ještě že to je SUV," dodal Prokop.

Motocyklista Ondřej Klymčiw uvedl, že v úterý 30 minut před půlnocí místního času dorazil do bivaku v Saltě, po 18 hodinách v sedle a najetých 1100 kilometrech. "To všechno jsou ale nepodstatné věci. Sesuvy si vyžádaly oběti mezi civilním obyvatelstvem, proto veškerá pomoc, včetně zdravotnického týmu organizátorů, směřuje do postižených oblastí," uvedl Klymčiw, jenž se drží na 19. místě průběžného pořadí.

Z bivaku se přihlásil i Martin Macík startující v kategorii kamionů. "Těsně před koncem přejezdu v osmé etapě nám oznámili, že voda spláchla vesnici, takže jsme museli na objížďku asi 330 km v horách, což nám trvalo asi pět hodin. Byla to šílená cesta, ale dostali jsme se sem," řekl pilot týmu Big Shock Racing, který byl v etapě osmý.

Jde již o druhou letošní etapu, kterou pořadatelé zrušili. Kvůli silným bouřkám se nezávodilo ani v sobotu, páteční a pondělní etapa byly poté výrazně zkráceny. "Není to pro nás překvapení. To je Dakar, od začátku jsme věděli, že to bude komplikované, protože se koná v těchto zeměpisných oblastech a složitých klimatických podmínkách," uvedl ředitel závodu Etienne Lavigne.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.