ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Podmol by rád jel jako první freestylista Dakar 2018

Velikost textu:

Praha - Nejlepší český freestylový motokrosař Libor Podmol absolvoval jako host týmu Barth racing, za který závodí například David Pabiška nebo Josef Macháček, první týden Rallye Dakar. Za rok by se ale rád postavil na start už jako závodník. Rozhodující pro něj budou finance, jež se Podmol pokusí sehnat do konce března a poté se definitivně rozhodne. "Nechci se na Dakaru pouze projíždět, ale závodit. Proto potřebuji mít dobrou motorku, tým a zázemí. Bez tohoto a pořádné přípravy nemá smysl nic podnikat," uvedl.

Libor Podmol
Libor Podmol

Podmol zažil v Jiřní Americe extrémní výkyvy počasí - vedra vystřídaly v Andách ve výšce 4000 metrů blesky a kroupy. "Bylo to opravdu 'hardcore', co všechno jsme museli překonávat. Nejprve jsme odjeli stovky kilometrů ve skoro čtyřicetistupňovém vedru, v horách mi pršelo do stanu a v Bolívii se na nás valilo bahno. Jezdci si opravdu musejí sáhnout na dno," popsal.

Nadšený byl naopak z podpory diváků. "V jednom městě jsme dokonce potkali české jeptišky. Pomáhají v Bolívii dětem, starají se o ně. Prý je sužuje velká chudoba a nedostatek vody," řekl mistr světa ve freestyle motokrosu.

přehrát video
Sestřih 7. etapy Rallye Dakar

Hlavním cílem pro Podmola bylo seznámení se závodní technikou a s místním terénem. Informace a podněty čerpal právě od Macháčka a Pabišky. "Nejdůležitější je při rychlé jízdě umět koukat na navigaci a spoléhat se na intuici. To dělá sedmdesát procent úspěchu, zde se nabírají klíčové vteřiny a minuty," řekl Podmol.

Před případným startem na Dakaru by rád absolvoval i zkušební offroadové soutěže. Už v květnu by mohl odcestovat do Maroka. "Věřím, že se na závody dokážu fyzicky připravit. Techniku jízdy na odlišném stroji se za rok rovněž naučím. Navigaci bych se ale musel hodně učit, to je jasné," uvedl Podmol, který by se mohl stát prvním freestyle motokrosařem na Rallye Dakar.

Nyní se ale soustředí na světový šampionát ve své hlavní disciplíně. Už ve čtvrtek odcestuje na exhibici do Dortmundu, kde se uskuteční závod v superkrosu. V příštím týdnu se přesune trénovat do Španělska. První závod ho čeká na konci ledna v Basileji.

"Na freestyle motokrosové motorce jsem naposledy seděl v rámci listopadové exhibice FMX Gladiator Games v Praze, což mě velice znervózňuje," přiznal Podmol, jenž by rád letos navázal na světový titul z roku 2010.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.