ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
RALLYE DAKAR

Skvělý start Čechů mezi kamiony. Kolomý slaví výhru, Loprais byl čtvrtý

Velikost textu:
aktualizováno 2. 1. 2017 19:33

Resistencia (Argentina) – Je to sice jen začátek, ale čeští závodníci v kategorii kamionů týmu Buggyra Racing mohou být po první etapě Rallye Dakar spokojeni. Martin Kolomý s tatrou zvládl 39 měřených kilometrů vůbec nejlépe, Aleš Loprais obsadil čtvrtou příčku. V kategorii automobilů zaznamenal Martin Prokop šestnáctý čas a na vítěze Násira Attíju z Kataru ztratil 2:16 minuty. Podrobné zpravodajství z Rallye Dakar a pravidelný pořad Dakarské ozvěny sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Martin Kolomý na trati první etapy dakarské rallye
Martin Kolomý na trati první etapy dakarské rallye

"Byla to hodně rychlá etapa, podobná našemu trialu, který máme natrénovaný. Tento typ tratí mi prostě sedí a myslím, že je to vidět na výsledku," řekl Kolomý, který si etapové vítězství připsal i před rokem. "Ve čtyřicetistupňovém vedru si vlézt ještě do sauny, prostě maso. Výsledek není špatný, takže dnes dobrý a jedeme dál," uvedl Loprais.

Šestnáctým místem mezi automobily vstoupil do rallye Martin Prokop, nejrychlejší čas zajel Násir Attíja z Kataru. Jediný český účastník v kategorii na vítěze z roku 2015 a jedničku továrního týmu Toyota ztratil 2:16 minuty. "Byl to hodně rozbitý trial a jeli jsme celkem opatrně", řekl Prokop.

David Pabiška na trati dakarské rallye
David Pabiška na trati dakarské rallye

Nejlépe z českých motocyklistů začal Ondřej Klymčiw, který dojel na 31. místě. Josef Macháček byl se čtyřkolkou devátý.

Klymčiw, který musel loňský ročník slavné soutěže vynechat kvůli pádu a vážnému zranění, ztratil dvě minuty a 41 sekund na francouzského vítěze etapy Xaviera de Soultraita. "Na dvacátém kilometru jsem dojel kluka, který startoval dvě minuty přede mnou a nepustil mě před sebe, což nechápu. V cíli jsme si to trochu vysvětlili, že takhle by se chovat neměl," uvedl Klymčiw. "Ztratil jsem tím strašně času. Trať ale byla nebezpečná, byla tam spousta neznačených děr a nemělo smysl v tom prachu riskovat," dodal.

Do první padesátky se z šestice českých motocyklistů vešel ještě pětačtyřicátý David Pabiška, jenž na De Soultraita ztratil 4:22 minuty. Nejzkušenější český motorkář si v cíli stěžoval na špatnou volbu pneumatik.

"Klouzalo to a jednou jsem upadl. Podsmeklo se mi to v zatáčce. Nic vážného se ale nestalo," uvedl Pabiška, jenž startuje v Dakaru podesáté. "Bylo strašné vedro a náročná trať. Je to ale jen začátek," řekl Pabiška, kterého stejně jako Klymčiwa přibrzdil soupeř jedoucí před ním.

Osmapadesátiletý Macháček, pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek, dokončil první etapu s dvouapůlminutovým odstupem za vítězným Brazilcem Marcelem Medeirosem na devátém místě. Další český jezdec Tomáš Kubiena byl třináctý.

přehrát video
Sestřih 1. etapy Rallye Dakar 2017

Rallye Dakar, 1. etapa: Asunción - Resistencia (454 km/39 měřených):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Toyota) 25:41, 2. Pons, García (Šp., Arg./Ford) -24, 3. Roma, Haro Bravo (Šp./Toyota) -29, ...16. Prokop, Minorová (ČR, Rak./Ford) -2:16.

Motocykly: 1. Pedrero (Šp./Sherco) 28:22, 2. Brabec (USA/Honda) -12, 3. Goncalves (Port.) -26, ...31. Klymčiw (ČR/Husqvarna) -2:39, 45. Pabiška -4:20, 75. Engel -7:55, 84. Lhotský (všichni ČR/KTM) -8:30, 102. Vlček (ČR/Husqvarna) -9:43, 113. Kvapil (ČR/Yamaha) -10:17.

Kamiony: 1. Kolomý (ČR/Tatra) 30:00, 2. Van Genugten (Niz./Iveco) -13, 3. Van den Brink (Niz./Renault) -25, 4. Loprais (ČR/Tatra) -31, ...18. Macík ml. (ČR/Liaz) -2:48, 49. Trněný (ČR/MAN) -1:19:38.

Čtyřkolky: 1. Medeiros (Braz./Yamaha) 32:53, 2. González (Arg./Yamaha) -1:02, 3. Sanabria (Parag./Yamaha) -1:39, ...10. Kubiena (ČR/Ibos) -2:41, 14. Macháček (ČR/Yamaha) -3:29, 34. Tůma (ČR/Yamaha) -9:53.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.