ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Dakar zná svou letošní trasu, na startu bude rekordních pět Čechů na motocyklech

Velikost textu:

Paříž  - Pět českých motocyklových jezdců a čtyři piloti kamionů se představí na Rallye Dakar 2015. Slavná soutěž bude zahájena 4. ledna v Buenos Aires, pořadatelé ale už nyní oficiálně zveřejnili startovní listiny a také podobu trasy.

Rallye Dakar 2015
Rallye Dakar 2015

Tradičně nejpočetnější zastoupení budou mít Češi mezi kamiony, kde se jako piloti představí Aleš Loprais, Martin Kolomý, Tomáš Vrátný a Martin Macík. Češi však usednou i do posádek Kazacha Artura Ardavičuse a Poláka Jana Szustkowského, kteří pojedou s tatrami připravovanými týmem Bonver Dakar Project.

Oproti minulosti se rozrostla česká účast mezi motocyklisty. Davida Pabišku a Jana Veselého, kteří jeli i v minulých letech, doplní zkušení enduroví jezdci Zdeněk Gottvald a Milan Engel. Nováčkem na Dakaru bude i Ondřej Klymčiw. "Absolvoval jsme dva týdenní závody v Řecku a Albánii. Dakar trvá dvakrát tak dlouho, na kilometry možná třikrát, ale zase v poušti to utíká rychleji než v horách," těšil se Klymčiw.

přehrát video
Dakar pojede pět českých motorkářů a čtyři piloti kamionů

Mezi přihlášenými figuruje i Josef Macháček, který měl startovat stejně jako před rokem s buggy MD Optimus. Pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek ale nakonec do jižní Ameriky neodcestuje. "Plánoval jsem, že pojedu, ale bohužel jsem nestačil dodělat auto, a tak jsem se rozhodl, že s nepřipraveným autem nepojedu," řekl Macháček.

Stopku mu vystavily problémy s elektronikou. "Asi před dvěma týdny mi odešel počítač," uvedl Macháček. Za rok ale na startu nechce chybět. "Ale pojedu s malou buggynou, jak jsem dříve plánoval," dodal Macháček.

Organizátoři 37. ročníku Rallye Dakar, která se posedmé pojede v Jižní Americe, připravili pro 665 závodníků z 53 zemí trať dlouhou 8 159 až 9 295 km, a to podle jednotlivých kategorií. Nejkratší vzdálenost ujedou kamiony, které z celkové porce 8 159 km čeká 3 759 km měřených testů. Motocyklisté absolvují dohromady 9 295 km, z toho 4 752 km měřených, a automobilové posádky čeká 4 578 km rychlostních zkoušek z celkové délky 9 111 km.

Posádky s českou účastí:

Motocykly: David Pabiška (KTM), Jan Veselý (KTM), Zdeněk Gottvald (Huqsvarna), Milan Engel (KTM), Ondřej Klymčiw (KTM).

Kamiony: Aleš Loprais, Ferran Marco Alcayna, Jan Van der Vaet (ČR, Šp., Niz./MAN); Martin Kolomý, René Kilián, David Kilián (Tatra); Tomáš Vrátný, Milan Holáň, Jaroslav Miškolci (ČR, ČR, SR/Tatra); Martin Macík, Miloslav Janáček, Michal Mrkva (Liaz); Artur Ardavičus, Alexej Nikižev, Daniel Kozlovský (Kaz., Kaz., ČR/Tatra); Jan Szustkowski, Jaroslav Kazberuk, Filip Škrobánek (Pol., Pol., ČR/Tatra).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.