ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika
Dakarské ozvěny

Čtvrtá etapa znamenala konečnou pro dva Čechy

Velikost textu:

Praha – Čtvrtá etapa Rallye Dakar se nadmíru vydařila největšímu českému želízku v ohni Aleši Lopraisovi, který se propracoval na první příčku hodnocení kamionů. Další Češi ale už zdaleka takové štěstí neměli a pro dva naše závodníky byla úterní etapa dokonce poslední v letošním ročníku. Diskvalifikace znamenala stopku pro motocyklistu Jana Veselého, kamion Jaroslava Valtra zastavila neznámá technická závada.

Motocyklista Jan Veselý
Motocyklista Jan Veselý

Čtvrtá etapa Rallye Dakar byla bohužel bohatá na technické závady a vystavila konečnou hned dvěma českým závodníkům. Jedním z nich byl motocyklista Jan Veselý, který už tak na start středeční etapy nenastoupil.

"Honza měl technické problémy, nejdřív u něj zastavil Pepík Kalina s Jardou Valtrem, zastavil u něj Tomáš Vrátný, nevyřešili to. Ve finále ho zkusili popotáhnout. Nešlo to. Motorka rozbitá, a tak jim nezbylo, než ji naložit na korbu, což je na hraně reglementů závodu," přiznává Pavel Kubíček. "Nicméně organizátoři rozhodli, že Honza porušil reglement, a tím pádem nemůže pokračovat," dodává dakarský expert ČT.

Nečekaný konec po probdělé noci

Pořadatelé ale Veselému oznámili, že byl diskvalifikován až ráno před závodem. Poté, co mechanici celou noc pracovali na opravě motocyklu a nakonec se jim opravdu podařilo dát Veselého stroj dohromady.

"Myslím, že tohle není od pořadatelů úplně korektní. To s psychikou pořádně zacloumá. Ale vzhledem k tomu, že se organizátorům už tohle v minulosti několikrát podařilo - potkalo to Pepu Macháčka a několik dalších, o kterých ani nevíme – tak to není úplně šťastné," myslí si Jiří Moskal, dvojnásobný medailista Rallye Dakar. "Tohle k Dakaru zkrátka patří a bude se to stávat. Musíme se s tím srovnat," doplňuje kolegu Kubíček.

Dál se svým kamionem nepokračuje ani Jaroslav Valtr. "Dojeli do bivaku silou vůle. Z motoru se kouřilo, domnívali se, že to je snad prasklé těsnění. Celou noc pracovali mechanici na motoru, nesložili to a Martin říkal, že nevědí, co s tím je. Auto jde nastartovat, funguje v nízkých otáčkách, jakmile se ale přidá plyn, začne se dusit, kuckat a jde z toho černý dým," popisuje Kubíček.

Posádka Jaroslava Valtra tedy nedokázala odhalit na svém voze závadu a letošní Dakar pro ně skončil. "Auto je v tuto chvíli na podvalu a pokračuje dál po asistenční trase zapřažené za asistenčním autem. Nic jiného se s tím nedá dělat," litoval Kubíček.

Pabiška stoupá pořadím

Ve čtvrté etapě se naopak dařilo dalšímu českému motocyklistovi Davidu Pabiškovi, který se posouvá pořadím vzhůru. "David se začíná srovnávat. Říkal, že už mu to začalo jet, už si začíná hrát s tou motorkou. Ale já tomu celkem věřím a je vidět na jeho výsledku, že jde dopředu. A já věřím, že po dni volna se začne rozjíždět," komentuje počínání Davida Pabišky Kubíček.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.