ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina
Rallye Dakar

Loprais je po prvním dnu třetí a raduje se, že zraněná záda "drží"

Velikost textu:

Pisco (Peru) – Výtečně zahájil jihoamerickou Rallye Dakar Aleš Loprais s tatrou a po úvodním 13 kilometrů dlouhém měřeném úseku v Peru ztrácí na třetím místě 25 sekund na nizozemského lídra Gerarda de Rooye. Mezi motocyklisty nyní vládne Francisco Lopez, první příčku v kategorii automobilů drží bývalý dakarský šampion i mistr světa v rallye Španěl Carlos Sainz.

Loprais je po prvním dnu v Peru třetí
Loprais je po prvním dnu v Peru třetí

Loprais na trase mezi městy Lima a Pisco hned otestoval i svá záda a obratle, které si vážně poranil při loňské nehodě. "Na nejzajímavějším místě i momentu etapy, a to na patnáctimetrovém skoku, kdy celá tatra vylétla do výšky přes dva metry. Páteř se ozvala, ale vše drží a funguje, jak má. Byla to fakt skvělá prověrka hned na úvod," uvedl Loprais.

Po úvodní etapě si brzy třiatřicetiletý Loprais vyčítal školáckou chybu, kdy na duně nebyl schopen přeřadit. "Těsně před naloděním jsme ještě upravovali systém řazení, aby mě z něj tak nebolela ruka jako v minulosti. Je to choulostivá věc, během běžné etapy na Dakaru zařadím snad tisíckrát. Nicméně jsem se lidově řečeno zapomněl a nový systém řazení mě zmátl. Ztratili jsme dle mého odhadu tak 15 sekund, ale pak jsme jeli na hranici možností auta a velkou část ztráty dohnali," popsal.

Synovec šestinásobného šampiona Dakaru Karla Lopraise před šesti lety skončil ještě v Africe na konečném třetím místě, ze čtyř ročníků po přeložení soutěže do Jižní Ameriky však ani jednou do cíle nedojel.

Sainz šel rovnou do čela

Na startu je dalších pět českých kamionů. Martin Kolomý, obhájce loňského sedmého místa, začal Dakar osmou příčkou, zbývající Češi se seřadili od 11. do 31. místa. Motocyklista David Pabiška je třiaosmdesátý a Jan Veselý v závěru první stovky. Motocykly vede Chilan Francisco Lopez, kategorii automobilů bývalý dakarský šampion i mistr světa v rallye Španěl Carlos Sainz.

1. etapa: Lima - Pisco (263 km/13 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Sainz, Gottschalk (Šp., Něm./Buggy) 7:40, 2. Álvarez, Graue (Arg./Toyota) -8, 3. Chicherit, Garcin (Fr./SMG) -10.

Motocykly: 1. Lopez (Chile/KTM) 7:51, 2. Verhoeven (Niz./Yamaha) -1, 3. Quintanilla (Chile/Honda) -5, ...83. Pabiška -2:05, 97. Veselý (oba ČR/Yamaha) -2:27.

Kamiony: 1. De Rooy 8:46, 2. Stacey (oba Niz./Iveco) -16, 3. Loprais -25, ...8. Kolomý (oba ČR/Tatra) -59, 11. Valtr (ČR/Liaz) -1:09, 20. Vrátný (ČR/Tatra) -2:07, 24. Spáčil -2:36, 31. Vildman (oba ČR/Liaz) -4:15.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.