ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita
Rallye Dakar

Startuje největší pouštní dobrodružství, popáté v Jižní Americe

Velikost textu:

Lima – Premiérově v peruánské metropoli Limě odstartuje další ročník Rallye Dakar, která se popáté v historii pojede na americkém kontinentu. Na trati slavné vytrvalostní soutěže nebudou tradičně chybět ani čeští závodníci. V kategorii motocyklů jsou přihlášeni David Pabiška a Jan Veselý, mezi kamiony budou mít Češi hned šestinásobné zastoupení. Nejvyšší ambice má každoročně Aleš Loprais, který v posledním africkém ročníku rallye obsadil v roce 2007 třetí místo. Zpravodajství z průběhu soutěže sledujte každý den večer na programu ČT sport, sestřihy jednotlivých etap naleznete vždy následující den dopoledne i na našem webu.

Rallye Dakar
Rallye Dakar

V Jižní Americe ale synovec šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise ještě nikdy do cíle nedojel. Před rokem jeho slibně se vyvíjecí snažení ukončila vážná nehoda, při které si poranil obratle. "O konkrétních cílech nechci mluvit, ale rozhodně se jedeme poprat o přední příčky. Bude záležet na technice, když bude vše v pořádku, můžeme s kamazy a iveci soupeřit," uvedl Loprais, který bude startovat s novým vozem i novou mezinárodní posádkou. Jeho navigátorem bude Belgičan Serge Bruynkens.

Před rokem byl nejlepším Čechem Martin Kolomý, který obsadil sedmé místo. I díky tomu bude letos lídrem nově vzniklého Bonver Dakar Projectu, do nějž jsou zapojeni kromě Lopraise všichni Češi. "Jsme ale připraveni na to, že týmové role se mohou změnit podle toho, jak se bude Dakar vyvíjet. Po několika dnech může být vše jinak, to se na Dakaru stává," uvedl autor projektu a pilot dalšího kamionu Tomáš Vrátný.

Seznam českým posádek na startu:

Motocykly: David Pabiška (Yamaha), Jan Veselý (Yamaha).

Kamiony: Aleš Loprais, Serge Bruynkens, Radim Pustějovský (Tatra); Martin Kolomý, René Kilián, David Kilián (Tatra); Tomáš Vratný, Jaroslav Miškolci (Tatra); Jaroslav Valtr, Jakub First, Josef Kalina (Liaz); Marek Spáčil, Jan Vodrhánek, Viktor Chytka (Liaz); Vlastimil Vildman, Martin Macík, Jan Bervic (Liaz).

Bonver údajně oslovil s nabídkou i Lopraise, ten ale dal přednost účasti s vlastním týmem. Sám Loprais to však popírá. "Nikdo mě neoslovil, jedná se o dezinformaci," uvedl pro deník Sport. "Ale i kdyby mě oslovili, tak bych do toho stejně nešel," dodal Loprais s tím, že s některými členy projektu prý nemá dořešené finanční záležitosti z dřívějška.

Motocyklovou českou jedničkou je Pabiška, který se za řídítka vrací poté, co před rokem vypomáhal týmu jako navigátor kamionu. Jeho cílem je vylepšit osobní maximum, 26. místo z roku 2010. "Určitě bych ho chtěl vylepšit. Nikdy jsem o výsledcích nemluvil. Pokud nebudu mít technické problémy, které jsem mívával, tak jezdecky na to mám," řekl Pabiška.

 • Mapa Rallye Dakar 2013 - úvodní etapy
  Mapa Rallye Dakar 2013 - úvodní etapy zdroj: ČT sport
 • Mapa Rallye Dakar 2013 - závěrečné etapy
  Mapa Rallye Dakar 2013 - závěrečné etapy zdroj: ČT sport

Prvenství z loňského roku obhajuje mezi motocyklisty Francouz Cyril Després na KTM, jeho největšími konkurenty by letos měli být Portugalec Helder Rodriguez na Hondě a Španěl Jordi Viladoms s Husqvarnou. Desetinásobný vítěz (z toho čtyřikrát mezi automobily) a Desprésův krajan Stéphane Peterhansel se v Andách a poušti Atacama utká mimo jiné s dvojnásobným mistrem světa v rallye Carlosem Sainzem ze Španělska a bronzovým medailistou ve skeetu z loňských olympijských her a předloňským vítězem závodu Násirem Al Attíjou.

Titul v královské kategorii kamionů bude obhajovat IVECO, konkrétně Gérard de Rooy z Nizozemska. Na trůn se bude jistě chtít vrátit bohatý ruský Kamaz s lídrem Eduardem Nikolajevem a nebezpečné budou i rychlé a spolehlivé vozy MAN, se kterými pojede například Holanďan Marcel de Vliet.

Pořadatelé pro závodníky připravili trať s 14 etapami, ve kterých je čeká přes osm tisíc kilometrů. Jednotlivé měřené úseky jsou pro kategorie různé, na motocykly a čtyřkolky čeká celkem 4 146 kilometrů, na automobily 4 155 kilometrů a na posádky kamionů 3 541 kilometrů. Startuje se v Limě, cíl je v neděli 20. ledna v Santiagu de Chile.

Zdroj: ČT sport, ČTK, deník Sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.