Paralympijský magazín

VC Velké Británie F1 vyhrál Australan Webber

Silverstone (Británie) - Australan Mark Webber z Red Bullu vyhrál Grand Prix Velké Británie formule 1. Druhý v Silverstonu dojel domácí lídr seriálu Lewis Hamilton z McLarenu, třetí byl německý jezdec Mercedesu Nico Rosberg. Pro třiatřicetiletého Webbera je triumf velkou satisfakcí. Před sobotní kvalifikací totiž musel po nařízení vedení stáje odevzdat přední křídlo svého monopostu stájovému kolegovi Sebastianu Vettelovi, který o něj přišel v tréninku a náhradní nebylo k dispozici.

Také proto si Webber vítězství náležitě užíval. "Na týmovou dvojku to nebylo špatné..." zahlásil po dojezdu do cíle do týmového rádia. "Dobrá práce, Marku. Už se opět můžeš smát," reagoval šéf stáje Christian Horner.

Naopak Vettelovi se vůbec nedařilo. Do závodu sice odstartoval z první pozice, kterou si vyjel už popáté, ale kvůli poškozené pneumatice se propadl až na konec pole. Německý pilot se nakonec probojoval na sedmou příčku.

Na druhém místě za Webberem dojel se ztrátou 1,3 vteřiny domácí Hamilton, kterého v Silverstonu podporovalo 120 000 fanoušků. V čele průběžné lasifikace tak zvýšil náskok před stájovým kolegou a úřadujícím mistrem světa Jensonem Buttonem na 12 bodů.

Button, jenž v sobotu označil svůj vůz za "neříditelný" a do závodu odstartoval z 14. pozice, obsadil čtvrtou příčku. Britský pilot se tak ani na jedenáctý pokus za sebou nedokázal prosadit na stupně vítězů.

Výsledky VC Velké Británie

1. Webber (Austr./Red Bull) 1:24:38,200 (prům. rychlost: 217,457 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren) -1,360, 3. Rosberg (Něm./Mercedes) -21,307, 4. Button (Brit./McLaren) -21,986, 5. Barrichello (Braz./Williams) -31,456, 6. Kobajaši (Jap./Sauber) -32,171, 7. Vettel (Něm./Red Bull) -36,734, 8. Sutil (Něm./Force India) -40,932, 9. M. Schumacher (Něm./Mercedes) -41,599, 10. Hülkenberg (Něm./Williams) -42,012.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Hamilton 145, 2. Button 133, 3. Webber 128, 4. Vettel 121, 5. Alonso (Šp./Ferrari) 98, 6. Rosberg 90, 7. Kubica (Pol./Renault) 83, 8. Massa (Braz./Ferrari) 67, 9. Schumacher 36, 10. Sutil 35.