ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Macík dojel ve dvanácté etapě Dakaru čtvrtý

Velikost textu:

San Rafael (Argentina) - Na čtvrtém místě dokončil dvanáctou etapu Rallye Dakar poslední český kamion v soutěži, kterým je liaz Martina Macíka. Stejná pozice patří Macíkovi i v průběžném pořadí. Ve středu rallye skončila pro poslední tatru Martina Kolomého, jehož vůz zastavily problémy s motorem. Macík vyrovnal druhý nejlepší výsledek v letošním ročníku, v němž je jeho maximem třetí příčka ze sedmé etapy. Ztrátu na průběžně třetího Nizozemce Marcela van Vlieta snížil o necelé tři minuty a zaostává za ním o téměř hodinu a tři čtvrtě. První v cíli byl suverénní lídr soutěže kamionů Rus Vladimir Čagin s kamazem, jenž zlepšil 56. vítězství v etapě absolutní rekord Rallye Dakar.

Martin Macík
Martin Macík
Otevřít galerii
 • Martin Macík autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/972/97118.jpg?1246967212
 • Rallye Dakar autor: Natacha Pisarenko, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/14/1339/133881.jpg?1262696020

Mezi automobily vyhrál Španěl Carlos Sainz a zastavil útok katarského jezdce Násira Attíji na první místo. "El Matador" porazil svého kolegu z týmu Volkswagen o 52 sekund a mírně si upevnil vedení. Oba hlavní kandidáty na celkový triumf dělí před závěrečnými dvěma dny pět minut a 20 sekund. 

Sainz ve středu prohrál s Attíjou o pět a půl minuty, ale celou dobu svému rivalovi ujížděl a zajistil si druhý dílčí úspěch. V průběhu nejdelší etapy letošního ročníku, která měřila 796 km, si bývalý dvojnásobný mistr světa vypracoval na Katařana více než čtyřminutový náskok. V závěru však dokázal Attíja manko téměř smazat. 

Rychlostní zkouška o délce 476 km byla nakonec ochuzena o 130 km dlouhý úsek uprostřed etapy, který účastníci absolvovali po silnici místo v terénu. Kvůli množství diváků u cíle měřené části etapy se pořadatelé rovněž rozhodli z bezpečnostních důvodů posunout finiš o šest kilometrů dopředu, aby mezi fanoušky projížděly posádky pomalejším tempem.

Rallye Dakar
Rallye Dakar
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.