ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Mercedes koupil stáj F1 Brawn GP a končí v McLarenu

Velikost textu:
aktualizováno 16. 11. 2009 15:05

Stuttgart - Německá automobilka Mercedes koupila tým formule 1 Brawn GP, který letos získal Pohár konstruktérů. Stáj se v příští sezoně přejmenuje na Mercedes GP. Automobilka rovněž končí spolupráci s jinou stájí F1 McLaren, jejímž partnerem byla od roku 1995. "Odkoupili jsme většinový podíl ve stáji Brawn GP. Mercedes tak bude mít od příští sezony vlastní tým Mercedes GP," uvedl šéf Mercedesu Dieter Zetsche s tím, že Mercedes ve spolupráci s investory získal 75,1 procenta akcií Brawnu, kterému již v uplynulé sezoně dodával motory.

Jenson Button
Jenson Button
Otevřít galerii
 • Jenson Button zdroj: examiner.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/8/762/76120.jpg?1238141691
 • Mercedes-Benz autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Odkoupení většinového podílu v Brawnu se očekávalo i proto, že u McLarenu neměl Mercedes nad týmem plnou kontrolu a nemohl například rozhodovat o volbě pilotů. Dá se tak předpokládat, že za stáj Mercedes GP bude od příští sezony startovat některý z německých jezdců, zřejmě Nico Rosberg nebo Nick Heidfeld. Zatím není jisté, zda bude v týmu pokračovat čerstvý mistr světa Jenson Button. 

Technickým ředitelem zůstává Ross Brawn, strůjce úspěchů stáje Brawn GP. Ten po odchodu Hondy před začátkem uplynulé sezony odkoupil od japonské automobilky stáj se všemi závazky za symbolickou jednu libru a z týmu na pokraji krachu pak učinil vítěze Poháru konstruktérů. Buttonovi navíc pomohl k titulu mistra světa.

McLaren v průběhu příštích dvou let odkoupí od Mercedesu svůj čtyřicetiprocentní podíl, který měla německá automobilka ve vlastnictví. Britská stáj však zřejmě bude nadále jezdit s motory od Mercedesu, který souhlasí s tím, že by je McLarenu dodával podobně jako letos právě Brawnu nebo Force India. "Při našem odchodu jsme nalezli mírové řešení. McLarenu budeme dodávat motory do roku 2015," řekl Zetsche.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.