ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Tým F1 Renault vyvázl ze singapurské aféry s podmínkou

Velikost textu:
aktualizováno 21. 9. 2009 23:19

Paříž - Tým Formule jedna Renault dnes dostal od Mezinárodní automobilové federace (FIA) dvouletý podmíněný trest za to, že při loňské Velké ceně Singapuru nechal schválně havarovat svého jezdce Nelsona Piqueta. Bývalý šéf stáje Flavio Briatore, jenž měl být iniciátorem podvodu, dostal zákaz působení v F1 na neurčitou dobu. O trestu dnes rozhodla Světová rada motorsportu, před níž v Paříži vypovídali jak bývalý pilot Renaultu Piquet, tak jednička týmu Fernando Alonso. Ten loni v nočním závodě v Singapuru vytěžil ze zinscenované havárie vítězství.

Monopost Renault
Monopost Renault
Otevřít galerii
 • Monopost Renault zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/12/1159.jpg?1199804359
 • Havárie Nelsona Piqueta při závodech F1 autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Dali jsme jim podmínku, protože Renault jasně dokázal, že tým, a tím už vůbec ne automobilka za to nenesou žádnou odpovědnost. Trest pro Briatoreho spočívá v tom, že už nepůsobí v závodech FIA," uvedl po verdiktu prezident FIA Max Mosley.

Už minulý týden se v důsledku kauzy vzdal funkce dlouholetý šéf francouzského týmu Briatore a spolu s ním skončil šéfinženýr Pat Symonds, jenž dnes dostal pětiletý zákaz působení ve formuli. Suspendace Briatoreho se vztahuje i na funkci osobního manažera jezdců.

přehrát video
Vladimír Rybecký v Událostech, komentářích

Nelson Piquet:

0"Působení v Renaultu byla noční můra. Tak moc jsem toužil po formuli 1, že jsem se dostal do situace, kdy jsem byl Briatoremu vydán na milost. Měl v rukou moji budoucnost, ale vůbec mu na ní nezáleželo a dostal mě na úplné dno."

FIA sice označila provinění Renaultu jako "bezpříkladně závažné", ale díky odchodu dvou hlavních mužů vyvázl tým bez nepodmíněné suspendace nebo velké finanční pokuty, i když musí za vyšetřování zaplatit.

Renault trest akceptuje

Vedení Renaultu spolu s rezignací dvou klíčových mužů už minulý týden oznámilo, že se nebude bránit obvinění FIA, že Piquetovu nehodu zinscenovalo. Tím nepřímo přiznalo vinu. "Plně akceptujeme rozhodnutí rady. Omlouváme se celé komunitě F1 v souvislosti s tímto neomluvitelným chováním," uvedl prezident týmu Bernard Rey, jenž stáj reprezentoval při dnešním devadesátiminutovém jednání.

Bez trestu vyvázli oba piloti. Piquet za to, že dobrovolně svědčil, dostal imunitu. Alonsovi FIA poděkovala za spolupráci a ujistila se, že o podvodu nevěděl. "Zodpověděl všechny otázky a dokázal, že nenese v této kauze žádnou zodpovědnost," řekl Mosley.

Trest ohrožuje Briatoreho pozici majitele Queens Park Rangers

Vedení anglické Fotbalové asociace (FA) si od FIA vyžádalo potřebné dokumenty, protože bývalý šéf stáje Renault by mohl účastí na skandálu porušit pravidla o bezúhonnosti majitelů klubů. Podle regulí FA budoucí majitelé či ředitelé klubů nesmí být potrestáni za působení ve sportu.

Devětapadesátiletý Briatore je majitelem druholigového Queens Parku Rangers od roku 2007, kdy tým koupil spolu s promotérem formule 1 Berniem Ecclestonem. Podíl v něm má i indický boháč Lakšmí Mittal. Briatore je současně členem představenstva klubu, v jehož týmu působí český brankář Radek Černý.

Nelson Piquet mladší
Nelson Piquet mladší
Více fotek
 • Nelson Piquet mladší zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1105/110419.jpg
 • Flavio Briatore autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/807/80685.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.