ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Piquet přiznal, že Renault mu nařídil havarovat - stáj odpovídá trestním oznámením

Velikost textu:
aktualizováno 11. 9. 2009 14:05

Paříž - Stáj formule 1 Renault podala trestní oznámení na svého bývalého pilota Nelsona Piqueta i na jeho otce kvůli prohlášení, že brazilský jezdec loni při Velké ceně Singapuru na pokyn týmu úmyslně havaroval. Piquetova nehoda pomohla k triumfu jeho kolegovi Fernandu Alonsovi. Podle šéfa Renaultu Flavia Briatoreho je Piquetovo obvinění smyšlené. Syn někdejšího mistra světa se navíc se svým otcem pokusil stáj vydírat, aby si udržel místo v týmu. "Renault a jeho ředitel Flavio Briatore osobně podali ve Francii trestní oznámení na Nelsona Piqueta a jeho otce. O všem budeme také informovat policii v Británii," píše se v prohlášení Renaultu.

Monopost Renault
Monopost Renault
Otevřít galerii
 • Monopost Renault zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/12/1159.jpg?1199804359
 • Nelson Piquet mladší zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Incidentem ze Singapuru se už minulý týden začala zabývat Mezinárodní automobilová federace FIA. Učinila tak po upozornění brazilské televize, které si Piquet postěžoval na podmínky v týmu po svém nedávném propuštění. Zástupci Renaultu budou před Světovou radou motorsportu vypovídat 21. září. Stáji hrozí pokuta, zákaz startu nebo úplné vyloučení ze šampionátu.

"Můj manažer a šéf stáje Flavio Briatore a technický ředitel Pat Symonds mi řekli, abych úmyslně havaroval a pomohl tak týmu. S návrhem havarovat během třináctého nebo čtrnáctého kola jsem souhlasil," uvedl Piquet v čestném prohlášení pro FIA.

"S návrhem za mnou přišli krátce před závodem. Zeptali se mě, jestli bych byl ochoten obětovat vlastní umístění a vynutil si výjezd safety caru," dodal. "Po setkání mi pak na mapě ukázali přesné místo, kde se mám vybourat. Tuhle zatáčku vybrali proto, že se tam nikdo nemohl k vozu dostat a rychle ho odstranit z trati. Takže bylo téměř jisté, že na trať bude muset safety car," poznamenal Piquet.

Piquet údajně s havárií souhlasil, aby neohrozil svou kariéru

Nehoda poté pomohla Alonsovi k nečekanému vítězství, protože těsně před havárií zajel do boxů natankovat. Po Piquetově nehodě vyjel na okruh zpomalovací vůz, takže Španěl mohl svou ztrátu bez problémů dohnat. Když byla trať volná, získal naopak náskok, protože jeho soupeři museli do boxů pro palivo.

Čtyřiadvacetiletý Brazilec dále uvedl, že s úmyslnou havárií souhlasil, protože nechtěl ohrozit svou budoucnost v týmu Renaultu. Byl jsem zranitelný kvůli tomu, že Briatore mi nechtěl říci, zda se mnou tým obnoví smlouvu pro rok 2009. Místo toho po mně chtěl, abych podepsal dohodu, že nebudu do vypršení kontraktu jednat s jinými týmy," uvedl Piquet, kterého v srpnu v Renaultu nahradil Francouz Romain Grosjean.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.