ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Australskou rallye vyhrál Hirvonen, Loeb byl penalizován

Velikost textu:
aktualizováno 6. 9. 2009 15:35

Kingscliff (Austrálie) - Vítězem Australské rallye se stal finský jezdec Fordu Mikko Hirvonen a zvýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí mistrovství světa před obhájcem Sébastienem Loebem na pět bodů. Hirvonen sice původně dojel druhý, ovšem všechny tři posádky Citroënu včetně Francouze Loeba dostaly několik hodin po skončení soutěže minutovou penalizaci za porušení technických pravidel. Údajně neodpovídaly homologaci přední stabilizátory vozů. Minutu navíc ke svému času dostali původní vítěz Loeb, třetí Španěl Dani Sordo a čtvrtý Sébastien Ogier.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen
Otevřít galerii
 • Mikko Hirvonen zdroj: Wikipedia https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Sébastien Loeb zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Pětinásobný mistr světa Loeb, jenž byl na trati o 12,5 sekundy rychlejší než Hirvonen, klesl na druhé místo. Sordo zůstal třetí a Ogier si vyměnil pořadí s původně pátým Jarim-Mattim Latvalou z Fordu. Český pilot Martin Prokop na mitsubishi dojel po 35 rychlostních zkouškách v Kingscliffu desátý a byl nejlepší z pilotů bojujících o body v kategorii produkčních vozů.

Hirvonen v Novém Jižním Walesu prodloužil svou vítěznou sérii už na čtyři rallye a dva díly před koncem seriálu má k premiérovému titulu blíž než Loeb, jenž vyhrál předchozích pět ročníků.

Po sobotě se tři nejrychlejší jezdci vešli do jediné desetiny sekundy, nevděčnou roli "čističe" trati dnes měl Hirvonen. Loeb toho dokonale využil a od první rychlostní zkoušky převzal vedení. "Bylo to bez problémů," prohlásil v cíli. "Je to už dlouho, co jsem naposledy vyhrál. A vyhrát tady bylo pro šampionát nesmírně důležité," dodal Loeb ještě předtím, než komisaři začali prošetřovat jeho vůz. Pokud by platily původní výsledky, snížil by Loeb Hirvonenův náskok na jeden bod.

"Kdybych nejel první, mohl to být jiný příběh," uvedl Hirvonen

Hirvonen chtěl původně na Austrálii co nejdříve zapomenout. Ocenil taktický výkon Loeba, který se v poslední sobotní šotolinové zkoušce vzdal jedenáctisekundového vedení a zpomalil, aby ho Hirvonen předstihl a v nedělním programu jel před ním. "Kdybych nejel první, mohl to být jiný příběh," podotkl Hirvonen, jenž ale nakonec mohl být spokojený. Do konce šampionátu zbývají ještě říjnové rallye v Katalánsku a ve Walesu.

Australskou rallye narušily páteční protesty ekologických aktivistů, kteří házeli po autech kamením. Kvůli ochráncům přírody, kteří pořadatelům vyčítali, že soutěž ohrožuje životní prostředí, musely být zrušeny dvě rychlostní zkoušky.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.