Pešek dojel ve Velké ceně Indianapolis sedmý, Abraham desátý

Indianapolis - Oba čeští motocykloví závodníci ve třídě do 250 ccm se v dnešní Velké ceně Indianapolis vešli do první desítky. Lukáš Pešek obsadil ve dvanáctém dílu mistrovství světa sedmé místo, Karel Abraham byl desátý. Královskou kategorii Moto GP vyhrál Španěl Lorenzo, když mu cestu k triumfu usnadnily chyby soupeřů - pád Pedrosy a odstoupení Rossiho. V nejslabší kategorii do 125 ccm zvítězil Španěl Pol Espargaro, český nováček v seriálu Lukáš Šembera dojel na 22. příčce.

Pešek na slavném okruhu ve Spojených státech amerických ukončil svou sérii pěti dvanáctých míst. Dnešním výsledkem vyrovnal svá letošní maxima, kterých dosáhl v Japonsku a Francii, a v průběžném hodnocení se posunul na dvanáctou příčku. Na vítězného Marka Simoncelliho ztratil Pešek 22 a půl sekundy. "Ze startu jsem odjel průměrně, ale pak se mi povedly první dvě zatáčky, zejména ta druhá. Pak jsem se vlastně celý závod držel vepředu a celkem jsem udělal snad jen dvě, tři chyby, které mě ale moc nestály," uvedl Pešek v tiskové zprávě svého týmu Auto Kelly - CP.

Abraham, jenž startoval až ze 16. pozice, zaostal o padesát sekund. "Z pohledu sobotní kvalifikace to byl dnes dobrý výsledek, ale měl jsem určitě na víc. Bohužel hned ve druhé zatáčce mě zabrzdil Švýcar Chesaux, který těsně přede mnou upadl, a já musel prakticky zastavit. Vedoucí skupina mi tím poodjela," popsal v oficiální zprávě svého týmu Cardion AB úvod závodu Abraham.

Italský šampion Simoncelli se díky čtvrtému vítězství v sezoně přihlásil do boje o obhajobu titulu, v němž v úvodu sezony kvůli zranění ztrácel. Po svém dnešním triumfu je jezdec na gileře celkově třetí s odstupem 27 bodů na vedoucího Japonce Hirošiho Aojamu, jenž dnes skončil o dvě sekundy za ním druhý.

Moto GP pro Lorenza

V královské kategorii MotoGP si dojel pro plný počet bodů Španěl Jorge Lorenzo na yamaze, jemuž cestu za vítězstvím ulehčily pády soupeřů. Nejprve skončil na zemi v té době vedoucí Dani Pedrosa, který nakonec dojel desátý. Poté se na první pohled bez zjevného důvodu poroučel na asfalt a do kačírku Lorenzův týmový kolega Valentino Rossi, jenž se sice ještě na trať vrátil, ale kvůli technickým problémům musel brzy nato odstoupit.

Lorenzo díky tomu stáhl Rossiho náskok v čele šampionátu na 25 bodů a stále může snít o premiérovém titulu v prestižní třídě. Do konce MS zbývá pět závodů.

GP Indianapolis, 12. závod MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm:
1. Espargaro (Šp./Derbi) 42:07,925, 2. Smith (Brit./Aprilia) -0,120, 3. Corsi (It./Aprilia) -0,448, 4. Terol -1,613, 5. Simon (oba Šp./Aprilia) -1,801, 6. Marquez (Šp./KTM) -19,345, ...22. Šembera (ČR/Aprilia) -1:16,320.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 16 závodů): 1. Simon 185 b., 2. Terol 132,5, 3. Smith 131,5, 4. Gadea (Šp./Aprilia) 112, 5. Iannone (It./Aprilia) 109,5, 6. Espargaro 104,5.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 45:43,599, 2. Aojama (Jap./Honda) -1,943, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -4,661, 4. Di Meglio (Fr./Aprilia) -12,776, 5. Locatelli (It./Gilera) -15,475, 6. Barberá (Šp./Aprilia) -19,471, 7. Pešek -22,682, ...10. Abraham (oba ČR/Aprilia) -49,845.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 16 závodů): 1. Aojama 192, 2. Bautista 176, 3. Simoncelli 165, 4. Barberá 133, 5. Pasini (It./Aprilia) 100, 6. De Rosa (It./Honda) 82, ...12. Pešek 53, 15. Abraham 39.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 47:13,592, 2. De Angelis (San Mar./Honda) -9,435, 3. Hayden (USA/Ducati) -12,947, 4. Dovizioso (It./Honda) -13,478, 5. Edwards (USA/Yamaha) -26,254, 6. Toseland (Brit./Yamaha) -32,408.

Průběžné pořadí (po 12 ze 17 závodů): 1. Rossi (It./Yamaha) 212, 2. Lorenzo 187, 3. Stoner (Austr./Ducati) 150, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 141, 5. Edwards 123, 6. Dovizioso 120.