ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

BMW mění strategii, po sezoně odejde z F1

Velikost textu:
aktualizováno 29. 7. 2009 10:51

Mnichov - Formuli 1 opustí další velká automobilka. Po této sezoně odejde z mistrovství světa BMW. Důvodem odchodu je prý změna strategie automobilky, která se chce více zaměřit na technologický pokrok v oblasti motorů a spolehlivosti. Mnichovská firma se bude nadále angažovat v motoristickém sportu, ale v královské automobilové kategorii bude chybět.

BMW Sauber F1.09
BMW Sauber F1.09
Otevřít galerii
 • BMW Sauber F1.09 autor: AP Photo/Alberto Saiz, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/631/63019.jpg?1232471861
 • Robert Kubica autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Samozřejmě bude těžké udělat takové rozhodnutí. Ale je to jeden z kroků, který vychází z nového směřování našeho podniku," uvedl předseda představenstva Norbert Reithofer. 

Zástupci automobilky tak nepotvrdili, že končí v seriálu především kvůli vysokým nákladům a špatným výsledkům v letošní sezoně, v níž chtěl tým útočit na titul. Po deseti závodech jsou však jeho jezdci Němec Nick Heidfeld a Polák Robert Kubica až na třináctém, respektive patnáctém místě průběžného pořadí. V Poháru konstruktérů je BMW-Sauber s pouhými osmi body osmý."Pochopitelně bychom rádi pokračovali v tomhle ambiciózním projektu a ukázali, že tahle sezona je po třech úspěšných letech pouze klopýtnutím. Z pohledu firmy ale tenhle krok chápu," řekl šéf motorsportu BMW Mario Theissen.

Před touto sezonou odešla z formule 1 z úsporných důvodů v dobách ekonomické krize japonská automobilka Honda. Její stáj koupil na poslední chvíli před startem šampionátu šéf týmu Ross Brawn a následně šokoval senzačními výsledky v seriálu, který vede jeho jezdec Brit Jenson Button. 

BMW působilo ve formuli 1 už v 80. letech minulého století, kdy dodávalo motory týmům Brabham, Arrows a Benetton. V roce 2000 se vrátilo jako dodavatel stáje Williams a před čtyřmi roky koupila automobilka švýcarský tým Sauber. Loni se dočkala i premiérového vítězství, když Kubica triumfoval ve Velké ceně Kanady.
Vůz Brawn GP vedený Jensonem Buttonem
Vůz Brawn GP vedený Jensonem Buttonem
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.