ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Stáje F1 se nedohodly s FIA a chystají vlastní seriál závodů

Velikost textu:
aktualizováno 19. 6. 2009 23:50

Silverstone (Velká Británie) - Osm stájí formule 1 odmítlo přistoupit na změny pravidel, které chce Mezinárodní automobilová federace (FIA) zavést v příští sezoně mistrovství světa. V prohlášení to uvedla Asociace stájí formule 1 (FOTA) s tím, že Ferrari, McLaren, Renault, Toyota, BMW Sauber, Brawn GP, Red Bull a Toro Rosso už začaly s přípravou vlastního seriálu závodů.

Velká cena F1
Velká cena F1
Otevřít galerii
 • Velká cena F1 autor: Rick Rycroft, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Kimi Räikkonen autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/807/80688.jpg?1322555016

"Je naprosto jasné, že týmy nemohou dále ohrožovat základní hodnoty sportu, a proto odmítly přistoupit na podmínky FIA," stojí v prohlášení FOTA. "Nemáme proto jinou možnost, než začít s přípravou vlastní série, která bude tyto hodnoty symbolizovat. V našich závodech budou nejlepší jezdci, hvězdy, značky a společnosti spojené s historií nejkvalitnějšího motorsportu," dodala asociace.

Pokud osmička stájí skutečně šampionát opustí, ze stávajících týmů v něm zbydou pouze Williams a Force India, které se do nové sezony přihlásily bezpodmínečně. Jistými účastníky jsou také tři nováčci Campos, USF1 a Manor. FIA se už navíc dříve nechala slyšet, že pokud se nedohodne s FOTA, nahradí rebelující týmy dalšími nováčky.Vedení FIA na to odpoledne zareagovalo oznámením, že proti rebelujícím stájím podnikne právní kroky. "Právníci už zkoumají hrozbu FOTA vytvořit vlastní sérii. Akce FOTA a zvláště stáje Ferrari vážně porušuje v několika ohledech právo a smluvní vztahy. Proto přistoupíme bezodkladně k právním krokům," stojí v prohlášení federace. Speciálně Ferrari obviňuje z toho, že porušuje platnou smlouvu s FIA na účast v příštím ročníku mistrovství světa. Tu mají s FIA podepsanou i Red Bull a Toro Rosso.

FIA uvedla, že podobné rozhodnutí se dalo očekávat. Původně měla FIA v úmyslu zveřejnit v sobotu konečný seznam účastníků šampionátu pro rok 2010, ale nakonec rozhodnutí odložila na neurčito s vysvětlením, že se nejprve bude zabývat hájením svých práv. "Jsme zklamáni, ale ne překvapeni," uvedla federace v prohlášení. "Je jasné, že někteří členové FOTA se o tohle snažili od začátku a k jednání nepřistupovali s nejčistšími úmysly," uvedla. 

FOTA vedla s FIA spor kvůli novým pravidlům již delší dobu a dnes mělo padnout rozhodnutí. Stájím se nelíbil zejména volitelný rozpočtový strop ve výši 40 milionů liber. Ten měl přilákat do formule nové týmy, protože kdo na něj přistoupí, bude mít oproti ostatním výhody v technologické oblasti. Stáje v týdnu přišly s návrhem na kontrolované hospodaření, na to však FIA odmítla přistoupit. "Nemůžeme dovolit, aby stáje v šampionátu bojovaly penězi, stejně tak nemůžeme nechat FOTA diktovat pravidla formule 1," napsala FIA.

Formule 1 prochází největší krizí ve své šedesátileté historii

"Rozhodně nemá šanci přežít. Přijde o ty nejznámější týmy, přijde o ty nejznámější jezdce a současně přijde o ty nejvýznamnější sponzory, takže ta ztráta bude katastrofální," říká zástupce šéfredaktora časopisu Formule Vladimír Rybecký.

Většina týmů říká, že limit 40 milionů liber ročně na provoz je málo. Nejbohatší z nich hospodaří téměř s desetinásobkem. Snaha o kompromis vyšla naprázdno.

Prezident FIA Max Mosley:

"Věci se už dostaly tak daleko, že už není o čem jednat."

Formule 1 je přitom skvělý byznys. Ročně vydělá skoro 1,25 miliardy dolarů, z toho nejvíce za televizní práva. Většina peněz jde do kapsy společnosti Formula one group, kterou vlastní propletenec firem se sídlem v daňových rájích. Mluví se ale o tom, že firmu má pod kontrolou šéf Formule 1 Bernie Eccelsone. Nyní má problém, neboť práva na šampionát prodal na léta dopředu. "Ta ztráta je už předběžně vyčíslena, odhaduje se na 2,2 miliardy dolarů, které vyplynou z toho, že přijde o ty nejlepší," uvedl Rybecký.

Jenson Button
Jenson Button
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.