ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Šéf FIA, který bojuje s týmy i jezdci formule 1, chce prodloužit svůj mandát

Velikost textu:

Londýn – Prezident Mezinárodní automobilové federace FIA Max Mosley se dostává do stále vážnějšího sporu s týmy i jezdci formule 1, nejznámějšího sportu, který spadá pod FIA. Zároveň oznámil, že oproti dřívějším plánům se zřejmě letos v říjnu znovu bude ucházet o předsednictví FIA na další období. Mosley v poslední době zintenzivnil svoji snahu přinutit týmy formule 1 k výraznému snížení rozpočtů. Pokud se tak nestane, hrozí Mosley, že do nejvyšší formulové soutěže nasadí monoposty kategorie GP2.

Max Mosley
Max Mosley
Otevřít galerii
 • Max Mosley zdroj: www.papermag.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/329/32878.jpg?1216897232
 • Ferrari F60 autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/615/61496.jpg?1231773857

"S formulí 1 je asi něco špatně, když týmy nejsou schopny seškrtat rozpočty pro další sezonu na 50 milionů eur," řekl dnes novinářům Mosley. "Přitom je formule v největší krizi od konce 60. let, kdy jsem do ní vstoupil," dodal. Kvůli krizi již z F1 odešla automobilka Honda, která se snaží svůj tým prodat. Řada týmů ovšem odmítá snížit rozpočty, jedna z nejbohatších stájí Ferrari dokonce pohrozila odchodem z formule 1. Italský tým je jediný, který se zúčastnil všech sezon F1 od roku 1950, kdy Mistrovství světa vzniklo.

Mosley v současnosti není ve sporu pouze s týmy, ale i piloty. Těm se nelíbí, že FIA opět zvýšila poplatek za udělení takzvané superlicence, což je oprávnění k účasti v seriálu F1. Piloti nyní musejí zaplatit 10 400 eur ročně a navíc byl zaveden poplatek za každý získaný bod v minulém ročníku. Mistr světa Lewis Hamilton z McLarenu tak má do pokladny FIA přispět částkou zhruba 220 tisíc eur (přes 6 milionů korun).

Asociace pilotů GPDA již vyzvala své členy, aby návrh bojkotovali. Důsledkem je fakt, že dosud žádný jezdec o superlicenci nepožádal. Mosley však zůstává klidný a tlak pilotů odmítá. "Každý, kdo bude chtít startovat v Melbourne, superlicenci potřebuje," uvedl prezident FIA. Mosley nicméně nevylučuje, že se může s jezdci dohodnout na kompromisu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.