ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Startuje mistrovství světa v rallye, představí se i Prokop

Velikost textu:

Sligo (Irsko) - Netradičně v Irsku a nikoliv v Monte Carlu, jak bývalo zvykem, dnes startuje seriál mistrovství světa v automobilových soutěžích. Změna dějiště úvodního klání však nic nemění na tom, že favorit je stejný jako v minulých letech - Sébastien Loeb. Francouzský rallyeový král a jednička továrního týmu Citroën ovládla pět předchozích sezon šampionátu a na kontě už má rekordních 47 výher.

Sébastien Loeb
Sébastien Loeb
Otevřít galerii
 • Sébastien Loeb autor: CLAUDE PARIS https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/10/939.jpg?1199804330
 • Sebastian Loeb a jeho navigátor Daniel Elena autor: Wayne Drought, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/387/38642.jpg?1220172697

"Vyhrál jsem pětkrát za sebou, ale chci vyhrát i pošesté. Jsem si ale jistý, že to nebude nic jednoduchého. Loni to bylo podobné, také to byl tvrdý boj s Mikkou (Hirvonenem z Fordu). Vím, že letos bude rychlý i Latvala, Sordo a jsou tady i noví jezdci u Citroënu - Atkinson a Ogier. Kandidátů na vítězství je více," řekl Loeb.
 
Hirvonen loni prohrál s Loebem o devatenáct bodů, tentokrát už ale chce uspět a francouzskému favoritovi vyhlásil boj. "Věřím si více než loni a je pravda, že myslím i na titul. Před rokem jsme byli dlouho ve hře o celkový triumf, přestože jsme mohli některé věci udělat jinak. Získal jsem další zkušenosti a věřím, že je letos využiju," uvedl Hirvonen. Finská týmová jednička věří, že tentokrát dokáže udělat obrazně o krok více než loni.


Letošní sezona MS bude specifická tím, že o titul v hodnocení týmů budou bojovat pouze Citröen a Ford. Kvůli ekonomické krizi se totiž ze seriálu stáhly automobilky Subaru a Suzuki, takže bez angažmá zůstala řada špičkových jezdců. Exmistr světa Petter Solberg se tak například do šampionátu zapojí až v Norsku za volantem privátního citroënu, stejný krok učinil i jeho loňský kolega Chris Atkinson, jenž ale pojede již v Irsku.

Na rallye nechybí ani český jezdec Prokop

Své zastoupení na startu Irské rallye bude mít i český automobilový sport. O první body do juniorského šampionátu bude bojovat Martin Prokop. "V Irsku to nebude nějak příjemné, protože tamní povětrnostní podmínky nejsou příznivé pro závody. Jede se ale na asfaltu, který mi většinou sedí. Budu se snažit jet rychle a uvidíme, jestli pak budu moci taktizovat," řekl Prokop. Pilot týmu Jipocar Racing doufá, že na trati nebude sníh. Pro takové podmínky totiž nemá k dispozici ideální vybavení. 

Pořadatelé rallye připravili pro posádky v průběhu tří etap trať s 19 rychlostními zkouškami o celkové délce přibližně 360 km. Vítězná posádka bude známa v neděli kolem 15. hodiny.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.