ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Loprais zapadnul v Dakaru. Pomohli mu Češi

Velikost textu:

Buenos Aires - Posádku kamionu Aleše Lopraise již podruhé na dakarské rallye zachránili krajané. Na začátku soutěže se při technických problémech dostal do cíle druhé etapy jen díky pomoci Roberta Randýska a jeho kamionu. Problémy Lopraise čekaly i ve čtvrtek, když zapadnul v jednom ze solisek na trati měřeného úseku. Tentokrát mu pomohli Tomáš Tomeček i Marek Spáčil. Fanoušci dálkové rallye se tak opět přesvědčili, že vztahy mezi konkurenty nejsou tak špatné, jak se někdy může zdát.

Aleš Loprais
Aleš Loprais
Otevřít galerii
 • Aleš Loprais autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/83/8212.jpg?1202910607
 • Lopraisova tatra autor: ČT24, zdroj: wikipedia https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/111/11050.jpg?1204596224

Lopraisova žlutá tatra uvízla v místě, kde se následně uskutečnila velká záchranná akce. Nedaleko ní totiž zapadla i tatra Brazilce Andrého de Azevéda, kterou připravuje Tomeček. "Jeli jsme po relativně pevném podkladu, takže jsme u Aleše zastavili s tím, že se pokusíme jej vytáhnout. Za minutku přijel i Marek Spáčil se svou liazkou a zastavil také. Obě posádky natáhly lana a šly pomoct kopat klukům z Alešovy posádky," popsal v e-mailu začátek akce Tomečkův navigátor Radek Smolka.

Lopraise nakonec na druhý pokus vytáhli a následně se všichni vydali na pomoc De Azevédovi a dalšímu kamionu MAN, jenž na stejném místě zapadl také. Postupně jim v součinnosti pomohli a všichni se opět mohli vydat na trať. "Je jasné, že bez pomoci druhého kamionu se kamion sám ze soliska nedostane," prohlásil Loprais a na svých stránkách poděkoval posádkám za pomoc při vyprošťování.

"Byla to šťastná souhra náhod - tři tatry, jeden liaz, české posádky (André a Maykel prominou). Vzpomněli jsme si všichni na začátky české účasti na Dakaru, kdy pod křídly Motokovu startovaly tyto dvě značky a zahájily tak přes dvacet let trvající tradici účasti v kategorii kamionů," uvedl Smolka. Do cíle nakonec z české trojice dojel v nejlepším čase devátý Spáčil, následován Lopraisem a Tomečkem. V průběžném pořadí na tom je ale nejlépe šestý Tomeček.

Všechny tři české posádky čekají nyní dva dny relativního klidu. Pořadatelé se totiž rozhodli dnešní sedmou etapu podobně jako ve čtvrtek zkrátit a pro kamiony ji zrušili úplně. V sobotu je poté na rallye oficiální volný den.
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.