ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Přichází soumrak automobilového sportu?

Velikost textu:

Praha - Automobilka Suzuki opustila MS v rallye, včera ji následovalo velmi úspěšné Subaru. S formulí 1 se již před časem rozloučila stáj Honda a v paddocku se proslýchá, že tento osud potká ještě jiný tým. Světová ekonomická krize radikálně zasáhla automobilový průmysl, výrobci jsou proto nuceni šetřit výdaje - závodní stáje jsou pak většinou první, kdo to pocítí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Tým Subaru nebyl v rallye druhořadým hráčem, na svém kontě má šest titulů a s jeho jménem je spjato několik slavných jmen, např. několikanásobný světový šampión Colin McRae nebo Richard Burns a Peter Solberg.

V posledních letech se týmu však moc nedařilo, vítězství zaznamenal naposledy před třemi lety. "Světová krize je možná jen elegantní možnost, jak ze závodů vycouvat," spekuluje Věra Vostrá, redaktorka Auto 7.

Jaké dopady tento krok bude na automobilku mít, není jisté. Image značky byla totiž značně spojena se závody v rallye, marketing firmy na tom byl založen.

Černá mračna nad Fordem

Další automobilkou, která má značné finanční problémy, je Ford. Ten již požádal americkou vládu o dotace, je ale jasné, že bude muset rapidně redukovat své výdaje a závody rallye to možná odnesou. Tým Ford navíc nevyhrál letos mistrovství světa, což měl za cíl, jeho osud je tedy nejasný.

Provoz závodního týmu se pohybuje v řádech stovek milionů dolarů, největší měrou se na financování podílí vlastní automobilka, poté sponzoři a peníze plynoucí z prodeje vysílacích práv. Obecně platí, že čím úspěšnější tým je, tím více sponzorů a peněz od televizí má.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.