ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Loeb vyhrál poprvé v Británii a pojistil titul Citroënu

Velikost textu:
aktualizováno 7. 12. 2008 15:15

Cardiff (Británie) - Již jistý mistr světa v automobilových soutěžích Sébastien Loeb předstihl na poslední rychlostní zkoušce Jari-Mattiho Latvalu a poprvé v kariéře vyhrál Britskou rallye. Fenomenální Francouz tak zároveň v posledním dílu letošního seriálu korunoval vítězství Citroënu v soutěži týmů a přepsal historické tabulky, neboť jako první vyhrál jedenáct rallye v sezoně.

Sébastien Loeb
Sébastien Loeb

Loeb si zajistil pátý titul za sebou již před měsícem v Japonsku a ve Walesu bojoval především pro tým. Rivalové z Fordu nicméně prakticky ztratili šanci na celkové vítězství v pátek, kdy měl potíže Fin Mikko Hirvonen a propadl se pořadím na nebodované příčky. Jezdci Fordu přitom museli obsadit první a druhé místo. 

Za vítězstvím směřoval od první etapy Hirvonenův krajan a týmový kolega Latvala, jenž vedl od šesté erzety. Na posledním dvacetikilometrovém testu však neodolal tlaku Loeba, který ho nakonec předstihl o 2,7 sekundy. Francouzský pilot si připsal 47. triumf v kariéře i přes to, že dostal desetisekundovou penalizaci za předčasný start do předposlední vložky.

Citroën se po dvou letech vrací na trůn

Třetí místo obsadil s více než minutovou ztrátou další jezdec Citroënu Daniel Sordo ze Španělska a skončil na stejné pozici i celkově. Citroën se vrátil na trůn po dvouleté odmlce, během níž triumfoval Ford, a připsal si celkově čtvrtý titul. 

Na kvalitním dvanáctém místě dokončil Britskou rallye osminásobný mistr světa silničních motocyklů Valentino Rossi, jenž se soutěže ve Walesu zúčastnil již podruhé. Italský jezdec s fordem zaostal za vítězem o 13 minut. Jednadvacátou pozici obsadil Jaroslav Tarabus na fiatu, druhý český zástupce Martin Prokop odstoupil už v pátek. 

Výsledky: 

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 2:43:19,6, 2. Latvala, Anttila
(Fin./Ford Focus) -2,7, 3. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -1:10,6, ...21. Tarabus, Trunkát (ČR/Fiat Grande Punto S2000) -24:59,0. 

Konečné pořadí MS (po 15 závodech):

1. Loeb 122 b., 2. Hirvonen 103, 3. Sordo 65, 4. Latvala 58, 5. Atkinson (Austr./Subaru Impreza) 50, 6. P. Solberg 46. 

Pořadí týmů:
1. Citroën 191, 2. BP-Ford 173, 3. Subaru 98, 4. Stobart-Ford 67, 5. Suzuki 34, 6. Munchi's-Ford 22.

Jari-Matti Latvala
Jari-Matti Latvala
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.