ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym
Red Bull Air Race

Šonka letos poprvé zvítězil, ovládl závod v Budapešti

Velikost textu:
aktualizováno 24. 6. 2018 18:30

Martin Šonka slaví první vítězství v letošní sezoně seriálu Red Bull Air Race. Na podunajské trati v Budapešti ovládl Final Four, zaletěl v něm nejlepší čas 57,502 a o více než půl sekundy porazil Francouze Mika Brageota. V celkovém pořadí se tak český pilot posunul na třetí příčku.

Martin Šonka během závodu v Budapešti
Martin Šonka během závodu v Budapešti

Po diskvalifikacích za technické problémy z úvodních dvou podniků v Abú Zabí a Cannes se Šonka poprvé dostal na stupně vítězů v japonské Čibě.

A teď zpátky na evropské půdě zářil. Šonka sobotní kvalifikaci ovládl a v prvním soutěžním letu mu stačilo absolvovat trať, protože jeho soupeř Matthias Dolderer z Německa neodstartoval.

přehrát video
Šonkův vítězný let v Budapešti s ohlasy a oslavami

Ve finálové osmičce si poradil s Francoisem Le Votem a ve Final Four předvedl to vůbec nejlepší. Ve vertikálních obratech nad hladinou Dunaje neměl konkurenci, a i když trochu bojoval s technickým nastavením svého stroje, s přehledem zvítězil. Připsal si tak třetí triumf v kariéře, první od loňského září.

"Je to neskutečný pocit. Závod v Budapešti je výjimečný, je to pro nás jako Monte Carlo ve formuli 1. A vyhrát právě tady před obrovským davem českých fanoušků, to se jen těžko popisuje. Je to opravdu hodně emocionální, speciální," uvedl Šonka v tiskové zprávě.

"Je to strašně důležité vítězství, protože Matt Hall s Mikem Goulianem nám kvůli špatnému začátku sezony odskočili a teď jsme jejich náskok trochu stáhli. Zároveň jsme všem ukázali, že stále dovedeme být hodně rychlí. Určitě ale víme, že máme co zlepšovat a kam se posouvat," dodal.

Druhý český reprezentant Petr Kopfstein obsadil stejně jako ve Francii a Japonsku deváté místo. Pátý závod seriálu se uskuteční 26. srpna v Kazani.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.