ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Tomeček přes řadu defektů obhájil v Africe druhé místo

Velikost textu:

Praha - Tomáš Tomeček sice nedokázal v dálkové rallye Africa Eco Race navázat na triumfy z předešlých let, přesto byl s celkově druhým místem mezi kamiony maximálně spokojený. V průběhu soutěže, která vedla po stopách původní dakarské rallye, totiž musel řešit celou řadu problémů. Od druhé etapy se musel obejít bez pomoci asistenčního vozu, chyběly mu tak náhradní díly a hlavně pneumatiky.

Tomáš Tomeček
Tomáš Tomeček

Pro zkušeného harcovníka byl proto velký úspěch už jen to, že do cíle dojel. "Je to paráda a velký úspěch, ve který bych v průběhu ani nevěřil," řekl Tomeček v cíli rallye. Momentálně je na cestě do Maroka, kde zůstal nepojízdný asistenční kamion s rozpadlým ložiskem a nefunkčním motorem stát.

"Doufáme, že ho tam najde. Auto je zaparkované na relativně bezpečném místě v Zagoře. Tam se s pomocí jeřábu pokusí sundat nástavbu, přendat ji na druhý kamion a nepojízdné auto potáhnou do přístavu," popsal aktuální situaci navigátor Ladislav Lála.

Pokud se vše podaří, následně se lodí přesunou do Francie a poté se vydají na cestu do Česka. "Věříme, že během čtrnácti dnů by se měl Tomáš i všechna auta vrátit domů," uvedl Lála.

přehrát video
Bez asistence a s problémy, přesto byl Tomeček v Africe druhý

I kvůli jízdě bez asistence posádka týmu Promet Excalibur v průběhu rallye několikrát myslela, že končí a do Dakaru se nedostane. "Na kamion pořadatelů jsme si dali část dílů, něco jsme měli u jednoho maďarského týmu. Hlavně jsme ale měli málo pneumatik," líčil Lála.

S ohledem na náročné tratě měl totiž Tomeček letos nezvykle hodně defektů. "Za celou dobu jsme měli jedenáct defektů a osmkrát jsme museli gumu měnit," spočítal Lála.

Největší problémy měli ve čtvrté etapě, kde měli tři defekty, přitom měli k dispozici na korbě jen dvě náhradní pneumatiky. "Takže jsme museli část etapy jet jen na třech kolech, hodně pomalu. A říkali jsme si, že je to konec," řekl.

Na jednom z kontrolních bodů se jim ale podařilo přesvědčit jednu z posádek asistenčních vozů, aby jim poskytla náhradní pneumatiku. "Dojeli jsme tak do cíle etapy a následně si řekli, že zkusíme rallye dokončit," konstatoval Lála.

Díky výborným výsledkům v dalších dnech, kdy Tomeček zúročil zkušenosti s jízdou v dunách a posádce nahrály i problémy soupeřů, se nakonec posunul na druhé místo. "Musíme poděkovat týmu Kamaz, který nám dal několik pneumatik. Nebyly nové, ale pro nás měly cenu zlata," dodal Lála.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.