ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Motokárový šampion Kout: Velkou rychlost si užívám

Velikost textu:

Praha - V rámci víkendových závodů na brněnském automotodromu budou bojovat o místa mezi elitou i čeští závodníci. Ve svých kategoriích jsou na špici evropského žebříčku Adam Kout a Michal Matějovský. Motokárový jezdec Adam Kout se letos stal teprve třetím českým evropským šampionem v této motoristické disciplíně. Pětadvacetiletý reprezentant uspěl v kategorii superkart, což jsou závody kapotovaných motokár na velkých okruzích.

Český motokárový jezdec Adam Kout
Český motokárový jezdec Adam Kout

"Jsou to nejrychlejší motokáry, které existují. Máme motory o objemu 250 ccm a výkon asi sto koní. Maximální rychlost je kolem 240 km/hodinu," popsal Kout svoji disciplínu, které se věnuje od roku 2010. "Jestli je to nebezpečné? Tuhle otázku dostávám hodně často. Pokud dojde ke kontaktu, kdy jedna kára stojí a druhá do ní nabourá, tak ochranné prvky nejsou takové. Ale zase k tomu nedochází často a na velkém automobilovém okruhu je i dost místa, že když člověk vyletí z trati, tak se zastaví ještě před bariérou," řekl Kout, jenž před rokem ovládl ve své kategorii anketu Zlatý volant.

Díky tomu, že motokáry mají nízké podvozky, je jízda ve vysoké rychlosti velkým zážitkem. Bývalý pilot formuje 1 David Coulthard dokonce označil superkart za svůj druhý nejlepší motoristický zážitek po F1. "Když jsem přesedl z formulového vozu do kartu, tak mi motokára připadala pocitově mnohem rychlejší. A to je to, co mě na tom baví. Pocit z rychlosti je tam skvělý," přiznal Kout. Motokáry vždy představovaly pro jezdce součást cesty k formulovým speciálům. U superkartů už tomu ale tak není. "Klasické motokáry příprava jsou, tahle kategorie je už trochu něco jiného. I kvůli věkovému limitu," poukázal Kout na skutečnost, že závodů se nemohou účastnit jezdci mladší 18 let.

Táhne mě to k formulím, ale jsem realista, říká Kout

Kout už za sebou formulovou minulost má. Několik let jezdil ve Formuli Renault, před pěti lety se ale vrátil k motokárám. "Určitě bych byl rád, kdybych se ještě někdy svezl s velkým závodním autem. Pořád mě to táhne k formulím, ale jsem realista. V mém věku už se těžko dostanu do nějaké série. Dnes i do F1 chodí mnohem mladší kluci, než jsem já," řekl realisticky rodák z Brandýsa nad Labem. Navíc superkarty se mu líbí, další motivace mu nechybí a svoji roli hraje i finanční stránka. "I to byl jeden z důvodů, proč jsme s formulema skončili. Pak přišla nabídka od pana Šimáka startovat v jeho továrním týmu, kterou jsme rádi využili, a myslím si, že to byl dobrý krok," uvedl Kout, který jezdí za tým MS Kart Racing někdejšího evropského mistra Milana Šimáka.

O nadcházejícím víkendu bude mít Kout jednu z mála šancí představit se doma. V Brně se totiž pojede jeden ze závodů European superkart series, který Kout aktuálně vede. S motokárou se na Masarykově okruhu v závodě představí poprvé v kariéře, naposledy se zde totiž jelo v roce 2005. "Už se na to moc těším. Okruh se mi líbí a jsem rád, že se mohu ukázat doma. Přijedou i kamarádi a rodina. Je to zavazující, ale doufám, že vyhrajeme," dodal Kout.

Divákům se na domácí půdě představí také Michal Matějovský

V mistrovství Evropy cestovních vozů je na prvním místě ve své kategorii Michal Matějovský. Domácí prostředí by mu mělo pomoci k posílení vedoucí pozice před posledními dvěma závody sezony. "Zatím jsme byli rychlí ve všech závodech, doufám, že to takhle bude pokračovat v závodě v Brně," řekl Matějovský.

přehrát video
Matějovský a Kout se chystají na závody v Brně
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.