ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Na Korsice vyhrál Loeb, Hirvonen skončil druhý díky týmové režii

Velikost textu:

Ajaccio (Francie) – Sébastien Loeb ovládl Korsickou rallye, kterou vyhrál počtvrté za sebou, a má na dosah pátý titul mistra světa. Téměř tři a půl minuty ztratil v závěrečném hodnocení na suverénního Francouze Mikko Hirvonen, jeho největší soupeř v průběžném pořadí šampionátu. Zatímco Loeb během soutěže vyhrál téměř všechny rychlostní zkoušky s pouhými dvěma výjimkami, Hirvonenovi vynesla druhé místo až týmová režie a výrazná pomoc jeho kolegů z týmu Ford.

Sebastian Loeb a jeho navigátor Daniel Elena
Sebastian Loeb a jeho navigátor Daniel Elena
Otevřít galerii
 • Sebastian Loeb a jeho navigátor Daniel Elena autor: Wayne Drought, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Mikko Hirvonen autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/80/7937.jpg?1202750926

Úvodní dnešní rychlostní zkouška zásadně zamíchala pořadím za Loebem. Hirvonen, který se v předchozích dnech držel na druhém místě, měl totiž defekt pneumatiky a po skončení RZ figuroval v celkovém pořadí rallye až na pátém místě. Mezi vedoucím Loebem a Hirvonenem byly nejenom další dva fordy řízené Francoisem Duvalem a Jari-Mattim Latvalou, ale také subaru s Peterem Solbergem za volantem.

V následující "erzetě" však potkaly technické potíže právě Solberga, takže se za sebe v průběžném pořadí soutěže seřadily tři fordy. Situace zůstala neměnná i po další – celkově předposlední – rychlostní zkoušce. Hirvonen, jediný jezdec továrního týmu, který má stále šanci na mistrovský titul, byl z trojice focusů poslední. Na druhého Duvala přitom ztrácel zhruba minutu a půl. Za běžných okolností nebylo možné, aby takovou ztrátu stáhl – přitom se ale jednalo o tři body do celkového hodnocení šampionátu.

Závěrečnou rychlostní zkoušku tak poznamenala týmová režie. Duval a Latvala totiž "spáchali" přestupky předčasným resp. pozdním příjezdem na časovou kontrolu a podle pravidel za ně byli potrestáni přičtením 90 resp. 120 sekund k celkovému času. Hirvonen, který díky tomu i vzhledem k Loebově opatrnosti v závěru soutěže vyhrál poslední rychlostní zkoušku, se tak vrátil na druhé místo celkového hodnocení Korsické rallye.

V kategorii J-WRC byla situace na čele obdoná jako v celkovém hodnocení rallye – celý den mu vévodil jediný pilot Martin Prokop. O druhé místo bojovali od rána Pierro Campana a Prokopův týmový kolega z citroënu Sebastien Ogier. Nakonec Ogier přidal tolik, že nejen výrazně ujel svému rivalovi, ale navíc stáhl Prokopův náskok na pouhých 17 sekund.

Výsledek Korsické rallye znamená v celkovém hodnocení Mistrovství světa, že Loeb vstupuje do posledních dvou závodů sezony s náskokem 14 bodů na Hirvonena. Finovi tak nemusí stačit ani případná vítězství v obou následujících soutěžích, Loeb by totiž i tak musel k celkovému vítězství v MS získat ve dvou rallye pouhých šest bodů – to může odpovídat jedinému třetímu místu.

V mistrovství týmů je situace podobná. Tovární tým Ford ztrácí na Loebův Citroën 23 bodů. V jednom závodě může každá stáj získat nanejvýš 18 mistrovských bodů.

V šampionátu kategorie J-WRC byla Korsická rallye závěrečná soutěž. Mistrovství vyhrál Sebastien Ogier, Martin Prokop skončil na celkovém šestém místě.

Výsledky:

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:42:58,0 
2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) +3:24,7 
3. Duval, Pivato (Belg., Fr./Ford Focus) +3:31,6 
4. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) +3:37,5 
5. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Subaru Impreza) +5:35,4 
6. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Subaru Impreza) +6:10,4 
7. Aava, Sikk (Est./Citroën C4) +7:25,2 
8. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus) +9:02,2

Výsledky J-WRC:

1. Prokop, Tománek (ČR/Citroën C2 S1600) 4:04:43,9
2. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C2 S1600) +17,7
3. Campana, Teissier (Fr./Renault Clio R3) +53,3

Průběžné pořadí WRC:

1. Loeb 106 b. 
2. Hirvonen 92 
3. Sordó (Fr./Citroën C4) 59
4. Atkinson 45 
5. Latvala 42 
6. Solberg 40
7. Duval 22 
8. H. Solberg (Nor./Ford Focus) 22

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.